HONDA Accord Tourer2.4i specifications — approved in Switzerland
190.4 HP
Max power
223.0 Nm
Max torque
220 km/h
Top speed
1 596 kg
Curb weight
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 6 800 rpm |
| Torque | 223.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 8.38 kg/HP |
| Displacement | 2 354 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K24A3 |
| Curb weight | 1 596 kg |
| Gross weight | 2 060 kg |
| Length | 4 750 mm |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 470 mm |
| Wheelbase | 2 720 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 230.0 g/km |
| Consumption | 9.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 91V: 6 1/2x16 DP55 |
| Tires (option) | 225/45R17 91W: 7x17 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 03/01/2006 |
| Type approval no. | 1HA291 |