HONDA Accord Type R specifications — approved in Switzerland
212.2 HP
Max power
215.0 Nm
Max torque
228 km/h
Top speed
1 405 kg
Curb weight
1HA198
| Power | 212.2 HP (156.0 kW) @ 7 200 rpm |
| Torque | 215.0 Nm @ 6 700 rpm |
| Top speed |
| 228 km/h |
| Weight/power ratio | 6.62 kg/HP |
| Displacement | 2 157 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H22A7 |
| Curb weight | 1 405 kg |
| Gross weight | 1 820 kg |
| Length | 4 595 mm |
| Width | 1 750 mm |
| Height | 1 430 mm |
| Wheelbase | 2 675 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 229.0 g/km |
| Consumption | 9.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/45R17 87W: 7x17 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 11/06/1999 |
| Type approval no. | 1HA198 |
1HA163
| Power | 212.2 HP (156.0 kW) @ 7 200 rpm |
| Torque | 215.0 Nm @ 6 700 rpm |
| Top speed | 228 km/h |
| Weight/power ratio | 6.62 kg/HP |
| Displacement | 2 157 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H22A7 |
| Curb weight | 1 405 kg |
| Gross weight | 1 820 kg |
| Length | 4 595 mm |
| Width | 1 750 mm |
| Height | 1 430 mm |
| Wheelbase | 2 675 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 229.0 g/km |
| Consumption | 9.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/45R17 87W: 7x17 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 09/11/1998 |
| Type approval no. | 1HA163 |