HONDA Accord2.0i Tourer specifications — approved in Switzerland
156.4 HP
Max power
192.0 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
1 502 kg
Curb weight
1XB587
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 6 300 rpm |
| Torque | 192.0 Nm @ 4 100 rpm |
| Top speed |
| 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.6 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | R20A3 |
| Curb weight | 1 502 kg |
| Gross weight | 1 990 kg |
| Length | 4 750 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 705 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 185.0 g/km |
| Consumption | 8.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/60R16 92V: 6 1/2x16 DP55/50 |
| Tires (option) | 225/50R17 92V: 7 1/2x17 DP55 |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 07/03/2011 |
| Type approval no. | 1XB587 |
1HA319
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 6 300 rpm |
| Torque | 192.0 Nm @ 4 100 rpm |
| Top speed | 212 km/h |
| Weight/power ratio | 9.6 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | R20A3 |
| Curb weight | 1 502 kg |
| Gross weight | 1 990 kg |
| Length | 4 750 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 705 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/60R16 92V: 6 1/2x16 DP55/50 |
| Tires (option) | 225/50R17 92V: 7 1/2x17 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 22/10/2008 |
| Type approval no. | 1HA319 |
1HA310
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 6 300 rpm |
| Torque | 192.0 Nm @ 4 100 rpm |
| Top speed | 212 km/h |
| Weight/power ratio | 9.6 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | R20A3 |
| Curb weight | 1 502 kg |
| Gross weight | 1 990 kg |
| Length | 4 750 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 705 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 177.0 g/km |
| Consumption | 7.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/60R16 92V: 6 1/2x16 DP55/50 |
| Tires (option) | 225/50R17 92V: 7 1/2x17 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 02/07/2008 |
| Type approval no. | 1HA310 |