HONDA Aero Deck 1.4i specifications — approved in Switzerland
89.8 HP
Max power
120.0 Nm
Max torque
172 km/h
Top speed
1 190 kg
Curb weight
1HA209
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 6 400 rpm |
| Torque | 120.0 Nm @ 4 800 rpm |
| Top speed |
| 172 km/h |
| Weight/power ratio | 13.25 kg/HP |
| Displacement | 1 396 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D14Z4 |
| Curb weight | 1 190 kg |
| Gross weight | 1 620 kg |
| Length | 4 425 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 620 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 181.0 g/km |
| Consumption | 7.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/60R14 82H: 14x5, 14x5.5, 14x6 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 11/06/1999 |
| Type approval no. | 1HA209 |
1HA188
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 6 400 rpm |
| Torque | 120.0 Nm @ 4 800 rpm |
| Top speed | 172 km/h |
| Weight/power ratio | 13.25 kg/HP |
| Displacement | 1 396 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D14Z4 |
| Curb weight | 1 190 kg |
| Gross weight | 1 620 kg |
| Length | 4 425 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 620 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 181.0 g/km |
| Consumption | 7.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/60R14 82H 14x5 14x5.5 14x6 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 02/02/1999 |
| Type approval no. | 1HA188 |
1HA151
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 6 400 rpm |
| Torque | 120.0 Nm @ 4 800 rpm |
| Top speed | 172 km/h |
| Weight/power ratio | 13.25 kg/HP |
| Displacement | 1 396 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D14A8 |
| Curb weight | 1 190 kg |
| Gross weight | 1 610 kg |
| Length | 4 425 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 620 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 181.0 g/km |
| Consumption | 7.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/60R14 82T: 5/5.5/6x14 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 30/03/1998 |
| Type approval no. | 1HA151 |
1HA208
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 111.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 162 km/h |
| Weight/power ratio | 15.91 kg/HP |
| Displacement | 1 396 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D14Z3 |
| Curb weight | 1 190 kg |
| Gross weight | 1 610 kg |
| Length | 4 425 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 620 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 181.0 g/km |
| Consumption | 7.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/60R14 82H: 14x5, 14x5.5, 14x6 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 11/06/1999 |
| Type approval no. | 1HA208 |
1HA187
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 111.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 162 km/h |
| Weight/power ratio | 15.91 kg/HP |
| Displacement | 1 396 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D14Z3 |
| Curb weight | 1 190 kg |
| Gross weight | 1 610 kg |
| Length | 4 425 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 620 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 181.0 g/km |
| Consumption | 7.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/60R14 82H 14x5 14x5.5 14x6 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 02/02/1999 |
| Type approval no. | 1HA187 |
1HA150
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 111.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 162 km/h |
| Weight/power ratio | 15.91 kg/HP |
| Displacement | 1 396 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D14A7 |
| Curb weight | 1 190 kg |
| Gross weight | 1 610 kg |
| Length | 4 425 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 620 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 181.0 g/km |
| Consumption | 7.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/60R14 82T: 5/5.5/6x14 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 30/03/1998 |
| Type approval no. | 1HA150 |