HONDA Aero Deck 1.5i specifications — approved in Switzerland
114.2 HP
Max power
134.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
1 195 kg
Curb weight
1HA180
| Power | 114.2 HP (84.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 134.0 Nm @ 5 400 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 10.46 kg/HP |
| Displacement | 1 493 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D15Z8 |
| Curb weight | 1 195 kg |
| Gross weight | 1 620 kg |
| Length | 4 425 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 620 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 161.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 185/60R14 82H: 14x5, 14x5.5, 14x6 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 11/01/1999 |
| Type approval no. | 1HA180 |
1HA152
| Power | 114.2 HP (84.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 134.0 Nm @ 5 400 rpm |
| Top speed | 192 km/h |
| Weight/power ratio | 10.42 kg/HP |
| Displacement | 1 493 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D15Z8 |
| Curb weight | 1 190 kg |
| Gross weight | 1 610 kg |
| Length | 4 425 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 620 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 186.0 g/km |
| Consumption | 7.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/60R14 82H: 5-/5.5-/6x14 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 30/03/1998 |
| Type approval no. | 1HA152 |