HONDA Aero Deck 1.6i specifications — approved in Switzerland
125.1 HP
Max power
143.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
1 210 kg
Curb weight
1HA203
| Power | 125.1 HP (92.0 kW) @ 6 600 rpm |
| Torque | 143.0 Nm @ 4 700 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 9.67 kg/HP |
| Displacement | 1 590 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D16W4 |
| Curb weight | 1 210 kg |
| Gross weight | 1 670 kg |
| Length | 4 425 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 620 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 190.0 g/km |
| Consumption | 8.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/60R14 82H: 14x5, 14x5 1/2, 14x6 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 11/06/1999 |
| Type approval no. | 1HA203 |
1HA183
| Power | 125.1 HP (92.0 kW) @ 6 600 rpm |
| Torque | 143.0 Nm @ 4 700 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 9.67 kg/HP |
| Displacement | 1 590 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D16W4 |
| Curb weight | 1 210 kg |
| Gross weight | 1 670 kg |
| Length | 4 425 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 620 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 190.0 g/km |
| Consumption | 8.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/60R14 82H: 14x5, 14x5 1/2, 14x6 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 11/01/1999 |
| Type approval no. | 1HA183 |
1HA202
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 6 300 rpm |
| Torque | 143.0 Nm @ 4 800 rpm |
| Top speed | 187 km/h |
| Weight/power ratio | 10.42 kg/HP |
| Displacement | 1 590 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D16W3 |
| Curb weight | 1 205 kg |
| Gross weight | 1 670 kg |
| Length | 4 425 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 620 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 186.0 g/km |
| Consumption | 7.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/60R14 82H: 14x5, 14x5 1/2, 14x6 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 11/06/1999 |
| Type approval no. | 1HA202 |
1HA182
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 6 300 rpm |
| Torque | 143.0 Nm @ 4 800 rpm |
| Top speed | 187 km/h |
| Weight/power ratio | 10.42 kg/HP |
| Displacement | 1 590 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D16W3 |
| Curb weight | 1 205 kg |
| Gross weight | 1 670 kg |
| Length | 4 425 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 620 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 186.0 g/km |
| Consumption | 7.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/60R14 82H: 14x5, 14x5 1/2, 14x6 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 11/01/1999 |
| Type approval no. | 1HA182 |
1HA153
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 6 300 rpm |
| Torque | 143.0 Nm @ 4 800 rpm |
| Top speed | 188 km/h |
| Weight/power ratio | 10.55 kg/HP |
| Displacement | 1 590 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D16B2 |
| Curb weight | 1 220 kg |
| Gross weight | 1 650 kg |
| Length | 4 425 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 620 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 185.0 g/km |
| Consumption | 7.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/60R14 82H: 5/5.5/6x14 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 30/03/1998 |
| Type approval no. | 1HA153 |