HYUNDAI i20 1.6 CRDI specifications — approved in Switzerland
127.8 HP
Max power
260.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
1 231 kg
Curb weight
1HB786
| Power | 127.8 HP (94.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 9.63 kg/HP |
| Displacement | 1 582 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FB-5 |
| Curb weight | 1 231 kg |
| Gross weight | 1 650 kg |
| Length | 3 940 mm |
| Width | 1 710 mm |
| Height | 1 490 mm |
| Wheelbase | 2 525 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 112.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 175/70R14 84T: 5.5x14 DP46 |
| Tires (option) | 185/60R15 84H: 5.5x15 DP51 / 185/60R15 84H: 6x15 DP52 |
| Tow cap. (braked) | 1 100 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 450 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI ASSAN OTOMOT.TICARET A.S, ISTANBUL / TURKEY |
| Approval date | 17/05/2010 |
| Type approval no. | 1HB786 |
1HB728
| Power | 127.8 HP (94.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 9.55 kg/HP |
| Displacement | 1 582 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FB-F |
| Curb weight | 1 221 kg |
| Gross weight | 1 650 kg |
| Length | 3 940 mm |
| Width | 1 710 mm |
| Height | 1 490 mm |
| Wheelbase | 2 525 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1/4+1 |
| CO₂ | 117.0 g/km |
| Consumption | 4.40 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 175/70R14 84T: 5x14 DP45 / 175/70R14 84T: 5.5x14 DP46 |
| Tires (option) | 185/60R15 84H: 5.5x15 DP51 / 185/60R15 84H: 6x15 DP52 |
| Tow cap. (braked) | 1 100 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 450 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR INDIA LTD., IND-602105 TAMILNADU / INDIA |
| Approval date | 17/10/2008 |
| Type approval no. | 1HB728 |