HYUNDAI i20 1.6 TGDI specifications — approved in Switzerland
204.0 HP
Max power
247.7 Nm
Max torque
230 km/h
Top speed
1 265 kg
Curb weight
1XZ109
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 247.7 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 230 km/h |
| Weight/power ratio | 6.2 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-TDi |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4FV-6d |
| Curb weight | 1 265 kg |
| Gross weight | 1 650 kg |
| Length | 4 075 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 580 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | F |
| Tires | 215/40R18 89Y: 7.5x18 ET53 |
| Tow cap. (braked) | 1 110 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 450 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI ASSAN OTOMOT.TICARET A.S, ISTANBUL / TURKEY |
| Approval date | 07/12/2022 |
| Type approval no. | 1XZ109 |
1HC508
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 247.7 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 6.2 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-TDi |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4FV-6d |
| Curb weight | 1 265 kg |
| Gross weight | 1 650 kg |
| Length | 4 075 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 580 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | F |
| Tires | 215/40R18 89Y: 7.5x18 ET53 |
| Tow cap. (braked) | 1 110 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 450 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI ASSAN OTOMOT.TICARET A.S, ISTANBUL / TURKEY |
| Approval date | 17/06/2021 |
| Type approval no. | 1HC508 |