HYUNDAI i30 1.4 ISG specifications — approved in Switzerland
100.1 HP
Max power
134.4 Nm
Max torque
181 km/h
Top speed
1 278 kg
Curb weight
1XP380
| Power | 100.1 HP (73.6 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 134.4 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed |
| 181 km/h |
| Weight/power ratio | 12.77 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LC-6I |
| Curb weight | 1 278 kg |
| Gross weight | 1 820 kg |
| Length | 4 485 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 495 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 129.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP43 jantes alu, pas en relation avec frein de stat. électr. + disques de frein 16 |
| Tires (option) | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP46 jantes acier |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 600 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 18/10/2016 |
| Type approval no. | 1XP380 |
1HC148
| Power | 100.1 HP (73.6 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 134.4 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 181 km/h |
| Weight/power ratio | 12.77 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LC-6I |
| Curb weight | 1 278 kg |
| Gross weight | 1 820 kg |
| Length | 4 485 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 495 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 125.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP43 |
| Tires (option) | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 600 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 09/02/2016 |
| Type approval no. | 1HC148 |
1HC149
| Power | 100.1 HP (73.6 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 134.4 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 183 km/h |
| Weight/power ratio | 12.53 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LC-6I |
| Curb weight | 1 254 kg |
| Gross weight | 1 820 kg |
| Length | 4 300 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 465 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 125.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP43 |
| Tires (option) | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 600 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 09/02/2016 |
| Type approval no. | 1HC149 |
1XL759
| Power | 100.1 HP (73.6 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 134.4 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 183 km/h |
| Weight/power ratio | 12.53 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LC-6I |
| Curb weight | 1 254 kg |
| Gross weight | 1 820 kg |
| Length | 4 300 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 465 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 129.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP43 |
| Tires (option) | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 600 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 13/10/2015 |
| Type approval no. | 1XL759 |
1XK390
| Power | 100.1 HP (73.6 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 134.4 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 183 km/h |
| Weight/power ratio | 12.53 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LC-6I |
| Curb weight | 1 254 kg |
| Gross weight | 1 820 kg |
| Length | 4 300 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 465 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 129.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP43 |
| Tires (option) | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 600 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 27/04/2015 |
| Type approval no. | 1XK390 |
1HB974
| Power | 100.1 HP (73.6 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 134.4 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 183 km/h |
| Weight/power ratio | 12.53 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LC-6I |
| Curb weight | 1 254 kg |
| Gross weight | 1 820 kg |
| Length | 4 300 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 465 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 129.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP43 |
| Tires (option) | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 600 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 05/03/2015 |
| Type approval no. | 1HB974 |
1HB979
| Power | 100.1 HP (73.6 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 134.4 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 181 km/h |
| Weight/power ratio | 12.77 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LC-6I |
| Curb weight | 1 278 kg |
| Gross weight | 1 820 kg |
| Length | 4 485 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 495 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 129.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP43 |
| Tires (option) | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 600 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 05/03/2015 |
| Type approval no. | 1HB979 |