HYUNDAI i30 1.6 CRDi 48V specifications — approved in Switzerland
136.0 HP
Max power
0.0 Nm
Max torque
200 km/h
Top speed
1 418 kg
Curb weight
1HC538
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio |
| 10.43 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FE-6IH |
| Curb weight | 1 418 kg |
| Gross weight | 1 900 kg |
| Length | 4 340 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 141.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 ET46, pas en combinaison avec EPB, seul. avec disques de frein avent 15 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 ET50 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 03/11/2021 |
| Type approval no. | 1HC538 |
1HC539
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.63 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FE-6IH |
| Curb weight | 1 445 kg |
| Gross weight | 1 930 kg |
| Length | 4 585 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 465 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 141.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 ET46, pas en combinaison avec EPB, seul. avec disques de frein avent 15 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 ET50 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 03/11/2021 |
| Type approval no. | 1HC539 |
1HC477
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.43 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FE-6IH |
| Curb weight | 1 418 kg |
| Gross weight | 1 900 kg |
| Length | 4 340 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 141.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 ET46 (pas en combinaison avec EPB) |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 ET50 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 19/02/2021 |
| Type approval no. | 1HC477 |
1HC478
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.63 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FE-6IH |
| Curb weight | 1 445 kg |
| Gross weight | 1 930 kg |
| Length | 4 585 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 465 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 141.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 ET46 (pas en combinaison avec EPB) |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 ET50 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 19/02/2021 |
| Type approval no. | 1HC478 |
1HC430
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.43 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FE-6IH |
| Curb weight | 1 418 kg |
| Gross weight | 1 900 kg |
| Length | 4 340 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 138.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 ET46 (pas en combinaison avec EPB) |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 ET50 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 28/07/2020 |
| Type approval no. | 1HC430 |
1HC433
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.63 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FE-6IH |
| Curb weight | 1 445 kg |
| Gross weight | 1 930 kg |
| Length | 4 585 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 465 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 138.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 ET46 (pas en combinaison avec EPB) |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 ET50 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 28/07/2020 |
| Type approval no. | 1HC433 |