HYUNDAI i30 1.6 CRDI CW specifications — approved in Switzerland
127.8 HP
Max power
260.0 Nm
Max torque
197 km/h
Top speed
1 409 kg
Curb weight
1HB790
| Power | 127.8 HP (94.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed |
| 197 km/h |
| Weight/power ratio | 11.03 kg/HP |
| Displacement | 1 582 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FB-5IP |
| Curb weight | 1 409 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 185/65R15 88H: 5.5x15 DP44/47 / 195/65R15 91H: 5.5x15 DP44/47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 20/09/2010 |
| Type approval no. | 1HB790 |
1HB789
| Power | 127.8 HP (94.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 197 km/h |
| Weight/power ratio | 11.03 kg/HP |
| Displacement | 1 582 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FB-5IP |
| Curb weight | 1 409 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 122.0 g/km |
| Consumption | 4.60 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 185/65R15 88H: 5.5x15 DP44/47 / 195/65R15 91H: 5.5x15 DP44/47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP50 205/55R16 91H: 6.5x16 DP53 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 20/09/2010 |
| Type approval no. | 1HB789 |
1HB788
| Power | 127.8 HP (94.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 197 km/h |
| Weight/power ratio | 11.03 kg/HP |
| Displacement | 1 582 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FB-5P |
| Curb weight | 1 409 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 124.0 g/km |
| Consumption | 4.70 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 185/65R15 88H: 5.5x15 DP44/47 / 195/65R15 91H: 5.5x15 DP44/47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP50 205/55R16 91H: 6.5x16 DP53 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 20/09/2010 |
| Type approval no. | 1HB788 |
1HB741
| Power | 127.8 HP (94.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 197 km/h |
| Weight/power ratio | 11.03 kg/HP |
| Displacement | 1 582 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FB-P |
| Curb weight | 1 409 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 475 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 124.0 g/km |
| Consumption | 4.70 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 185/65R15 88H: 5.5x15 DP44/47 / 195/65R15 91H: 5.5x15 DP44/47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 03/03/2009 |
| Type approval no. | 1HB741 |
1XB136
| Power | 115.1 HP (84.6 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 255.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 184 km/h |
| Weight/power ratio | 12.24 kg/HP |
| Displacement | 1 582 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FB-F |
| Curb weight | 1 409 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 475 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 185/65R15 88H: 5.5x15 DP44/47 / 195/65R15 91H: 5.5x15 DP44/47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP50 |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 21/05/2010 |
| Type approval no. | 1XB136 |
1HB709
| Power | 115.1 HP (84.6 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 255.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 188 km/h |
| Weight/power ratio | 12.24 kg/HP |
| Displacement | 1 582 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FB-F |
| Curb weight | 1 409 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 475 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 185/65R15 88H: 5.5x15 DP44/47 / 195/65R15 91H: 5.5x15 DP44/47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 05/12/2007 |
| Type approval no. | 1HB709 |
1HB702
| Power | 115.1 HP (84.6 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 255.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 188 km/h |
| Weight/power ratio | 12.24 kg/HP |
| Displacement | 1 582 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FB-F |
| Curb weight | 1 409 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 475 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 185/65R15 88H: 5.5x15 DP44/47 / 195/65R15 91H: 5.5x15 DP44/47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 05/12/2007 |
| Type approval no. | 1HB702 |
1HB716
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 235.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 172 km/h |
| Weight/power ratio | 15.69 kg/HP |
| Displacement | 1 582 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FB-FL |
| Curb weight | 1 409 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 475 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 185/65R15 88H: 5.5x15 DP44/47 / 195/65R15 91H: 5.5x15 DP44/47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 03/03/2008 |
| Type approval no. | 1HB716 |
1HB715
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 235.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 172 km/h |
| Weight/power ratio | 15.69 kg/HP |
| Displacement | 1 582 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FB-FL |
| Curb weight | 1 409 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 475 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 185/65R15 88H: 5.5x15 DP44/47 / 195/65R15 91H: 5.5x15 DP44/47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 03/03/2008 |
| Type approval no. | 1HB715 |