HYUNDAI i30 1.6 CRDI ISG specifications — approved in Switzerland
136.0 HP
Max power
300.0 Nm
Max torque
197 km/h
Top speed
1 415 kg
Curb weight
1XQ238
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 197 km/h |
| Weight/power ratio | 10.4 kg/HP |
| Displacement | 1 582 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FB-6I |
| Curb weight | 1 415 kg |
| Gross weight | 1 940 kg |
| Length | 4 485 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 495 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 109.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP43/46 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 01/03/2017 |
| Type approval no. | 1XQ238 |
1HC150
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 194 km/h |
| Weight/power ratio | 10.21 kg/HP |
| Displacement | 1 582 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FB-6I |
| Curb weight | 1 388 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 485 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 495 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 100.0 g/km |
| Consumption | 3.80 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP43 |
| Tires (option) | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 09/02/2016 |
| Type approval no. | 1HC150 |
1XM265
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 197 km/h |
| Weight/power ratio | 10.4 kg/HP |
| Displacement | 1 582 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FB-6I |
| Curb weight | 1 415 kg |
| Gross weight | 1 940 kg |
| Length | 4 485 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 495 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 109.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP43/46 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 27/11/2015 |
| Type approval no. | 1XM265 |
1XL814
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 197 km/h |
| Weight/power ratio | 10.03 kg/HP |
| Displacement | 1 582 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FB-6I |
| Curb weight | 1 364 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 300 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 465 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 99.0 g/km |
| Consumption | 3.80 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 16/10/2015 |
| Type approval no. | 1XL814 |
1HB983
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.23 kg/HP |
| Displacement | 1 582 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FB-6I |
| Curb weight | 1 391 kg |
| Gross weight | 1 940 kg |
| Length | 4 300 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 465 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 109.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP43/46 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 19/03/2015 |
| Type approval no. | 1HB983 |
1HB987
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 197 km/h |
| Weight/power ratio | 10.4 kg/HP |
| Displacement | 1 582 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FB-6I |
| Curb weight | 1 415 kg |
| Gross weight | 1 940 kg |
| Length | 4 485 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 495 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 109.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP43/46 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 19/03/2015 |
| Type approval no. | 1HB987 |
1HB984
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 197 km/h |
| Weight/power ratio | 10.03 kg/HP |
| Displacement | 1 582 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FB-6I |
| Curb weight | 1 364 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 300 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 465 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 94.0 g/km |
| Consumption | 3.60 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP43 |
| Tires (option) | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 19/03/2015 |
| Type approval no. | 1HB984 |
1HB985
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 197 km/h |
| Weight/power ratio | 10.03 kg/HP |
| Displacement | 1 582 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FB-6I |
| Curb weight | 1 364 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 300 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 465 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 99.0 g/km |
| Consumption | 3.80 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 19/03/2015 |
| Type approval no. | 1HB985 |
1HB986
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 194 km/h |
| Weight/power ratio | 10.21 kg/HP |
| Displacement | 1 582 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FB-6I |
| Curb weight | 1 388 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 485 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 495 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 102.0 g/km |
| Consumption | 3.90 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP43/46 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 19/03/2015 |
| Type approval no. | 1HB986 |