HYUNDAI i30 1.6 T-GDI specifications — approved in Switzerland
150.0 HP
Max power
250.0 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
1 460 kg
Curb weight
AXB414
| Power | 150.0 HP (110.3 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.73 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | G4FY |
| Curb weight | 1 460 kg |
| Gross weight | 1 910 kg |
| Length | 4 585 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 463 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 154.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/45R17 91W: 7.0x17 ET53 |
| Tires (option) | 225/40ZR18 (92Y): 7.5x18 ET55 |
| Tow cap. (braked) | 1 410 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 610 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o CZ-73951 Niní Lhoty |
| Approval date | 07/04/2026 |
| Type approval no. | AXB414 |
1HC678
| Power | 150.0 HP (110.3 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 206 km/h |
| Weight/power ratio | 9.57 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | G4FY |
| Curb weight | 1 435 kg |
| Gross weight | 1 880 kg |
| Length | 4 340 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 453 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 154.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/45R17 91W: 7.0x17 ET53 |
| Tires (option) | 225/40ZR18 (92Y): 7.5x18 ET55 |
| Tow cap. (braked) | 1 410 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 610 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o CZ-73951 Niní Lhoty |
| Approval date | 04/03/2026 |
| Type approval no. | 1HC678 |
1HC679
| Power | 150.0 HP (110.3 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.73 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | G4FY |
| Curb weight | 1 460 kg |
| Gross weight | 1 910 kg |
| Length | 4 585 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 463 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 154.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/45R17 91W: 7.0x17 ET53 |
| Tires (option) | 225/40ZR18 (92Y): 7.5x18 ET55 |
| Tow cap. (braked) | 1 410 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 610 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o CZ-73951 Niní Lhoty |
| Approval date | 04/03/2026 |
| Type approval no. | 1HC679 |
1HC684
| Power | 150.0 HP (110.3 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 206 km/h |
| Weight/power ratio | 9.37 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | G4FY |
| Curb weight | 1 405 kg |
| Gross weight | 1 880 kg |
| Length | 4 340 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 154.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 ET50 |
| Tires (option) | 225/45R17 91W: 7.0x17 ET53 |
| Tow cap. (braked) | 1 410 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 210 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o CZ-73951 Niní Lhoty |
| Approval date | 04/03/2026 |
| Type approval no. | 1HC684 |
1HC685
| Power | 150.0 HP (110.3 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 206 km/h |
| Weight/power ratio | 9.53 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | G4FY |
| Curb weight | 1 430 kg |
| Gross weight | 1 910 kg |
| Length | 4 585 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 465 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 154.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 ET50 |
| Tires (option) | 225/45R17 91W: 7.0x17 ET53 |
| Tow cap. (braked) | 1 410 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 610 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o CZ-73951 Niní Lhoty |
| Approval date | 04/03/2026 |
| Type approval no. | 1HC685 |