HYUNDAI i30 2.0 CW specifications — approved in Switzerland
142.8 HP
Max power
186.0 Nm
Max torque
205 km/h
Top speed
1 371 kg
Curb weight
1XB261
| Power | 142.8 HP (105.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 186.0 Nm @ 4 600 rpm |
| Top speed |
| 205 km/h |
| Weight/power ratio | 9.6 kg/HP |
| Displacement | 1 975 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4GC-G |
| Curb weight | 1 371 kg |
| Gross weight | 1 890 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 170.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 185/65R15 88H: 5.5x15 DP44/47 |
| Tires (option) | 195/65R15 91H: 5.5x15 DP44/47 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 08/09/2010 |
| Type approval no. | 1XB261 |
1HB742
| Power | 142.8 HP (105.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 186.0 Nm @ 4 600 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 9.6 kg/HP |
| Displacement | 1 975 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4GC-G |
| Curb weight | 1 371 kg |
| Gross weight | 1 890 kg |
| Length | 4 475 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 170.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R15 88H: 5.5x15 DP44/47 / 195/65R15 91H: 5.5x15 DP44/47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 03/03/2009 |
| Type approval no. | 1HB742 |
1HB703
| Power | 142.8 HP (105.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 186.0 Nm @ 4 600 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 9.6 kg/HP |
| Displacement | 1 975 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4GC-G |
| Curb weight | 1 371 kg |
| Gross weight | 1 890 kg |
| Length | 4 475 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 170.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R15 88H: 5.5x15 DP44/47 / 195/65R15 91H: 5.5x15 DP44/47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 05/12/2007 |
| Type approval no. | 1HB703 |
1HB708
| Power | 142.8 HP (105.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 186.0 Nm @ 4 600 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 9.6 kg/HP |
| Displacement | 1 975 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4GC-G |
| Curb weight | 1 371 kg |
| Gross weight | 1 890 kg |
| Length | 4 475 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 170.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R15 88H: 5.5x15 DP44/47 |
| Tires (option) | 195/65R15 91H: 5.5x15 DP44/47 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 05/12/2007 |
| Type approval no. | 1HB708 |