HYUNDAI i30 2.0 CW CRDI specifications — approved in Switzerland
140.1 HP
Max power
305.0 Nm
Max torque
205 km/h
Top speed
1 456 kg
Curb weight
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 305.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.39 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4EA-F |
| Curb weight | 1 456 kg |
| Gross weight | 1 970 kg |
| Length | 4 475 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91H: 5.5x15 DP44/47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 03/03/2009 |
| Type approval no. | 1HB743 |