HYUNDAI i30NSE 2.0 T-GDI specifications — approved in Switzerland
274.7 HP
Max power
353.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 470 kg
Curb weight
1XV941
| Power | 274.7 HP (202.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 353.0 Nm @ 1 450 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.35 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4KH-6IH |
| Curb weight | 1 470 kg |
| Gross weight | 1 910 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 439 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 188.0 g/km |
| Consumption | 8.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/35R19 91Y: 8.0x19 ET55 |
| Tires (option) | 225/40ZR18 M+S 92Y: 7.5x18 ET53 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 700 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 17/12/2020 |
| Type approval no. | 1XV941 |
1HC418
| Power | 274.7 HP (202.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 353.0 Nm @ 1 450 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.35 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4KH-6IH |
| Curb weight | 1 470 kg |
| Gross weight | 1 910 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 439 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 188.0 g/km |
| Consumption | 8.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/35R19 91Y: 8.0x19 ET55 |
| Tires (option) | 225/40ZR18 M+S 92Y: 7.5x18 ET53 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 700 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 26/11/2019 |
| Type approval no. | 1HC418 |