HYUNDAI Ioniq 1.6 HEV specifications — approved in Switzerland
105.0 HP
Max power
147.0 Nm
Max torque
185 km/h
Top speed
1 436 kg
Curb weight
1HC455
| Power | 105.0 HP (77.2 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 147.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed |
| 185 km/h |
| Weight/power ratio | 13.68 kg/HP |
| Displacement | 1 580 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LE-6d |
| Curb weight | 1 436 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 ET46 |
| Tires (option) | 225/45R17 91W: 7.0x17 ET53 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 22/10/2020 |
| Type approval no. | 1HC455 |
1XU745
| Power | 105.0 HP (77.2 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 147.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 13.68 kg/HP |
| Displacement | 1 580 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LE |
| Curb weight | 1 436 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 97.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 ET46 |
| Tires (option) | 225/45R17 91W: 7.0x17 ET53 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 17/12/2019 |
| Type approval no. | 1XU745 |
1HC407
| Power | 105.0 HP (77.2 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 147.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 13.68 kg/HP |
| Displacement | 1 580 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LE-6d TEMNP |
| Curb weight | 1 436 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP46 |
| Tires (option) | 225/45R17 91W: 7.0x17 DP53 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 11/09/2019 |
| Type approval no. | 1HC407 |
1XT723
| Power | 105.0 HP (77.2 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 147.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 13.68 kg/HP |
| Displacement | 1 580 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LE-6 |
| Curb weight | 1 436 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 79.0 g/km |
| Consumption | 3.40 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP46 |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 16/04/2019 |
| Type approval no. | 1XT723 |
1HC297
| Power | 105.0 HP (77.2 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 147.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 13.68 kg/HP |
| Displacement | 1 580 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LE |
| Curb weight | 1 436 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP46 |
| Tires (option) | 225/45R17 91W: 7.0x17 DP53 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 13/09/2018 |
| Type approval no. | 1HC297 |
1XR583
| Power | 105.0 HP (77.2 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 147.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 13.76 kg/HP |
| Displacement | 1 580 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LE-6 |
| Curb weight | 1 445 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 79.0 g/km |
| Consumption | 3.40 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP46 |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 28/09/2017 |
| Type approval no. | 1XR583 |
1HC210
| Power | 105.0 HP (77.2 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 147.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 13.68 kg/HP |
| Displacement | 1 580 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LE-6 |
| Curb weight | 1 436 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 92.0 g/km |
| Consumption | 3.90 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 225/45R17 91W: 7.0x17 DP53 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 19/09/2017 |
| Type approval no. | 1HC210 |
1HC209
| Power | 105.0 HP (77.2 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 147.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 13.68 kg/HP |
| Displacement | 1 580 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LE-6 |
| Curb weight | 1 436 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 79.0 g/km |
| Consumption | 3.40 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 19/09/2017 |
| Type approval no. | 1HC209 |
1XR317
| Power | 105.0 HP (77.2 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 147.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 13.76 kg/HP |
| Displacement | 1 580 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LE-6 |
| Curb weight | 1 445 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 79.0 g/km |
| Consumption | 3.40 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP46 |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 07/08/2017 |
| Type approval no. | 1XR317 |
1XQ768
| Power | 105.0 HP (77.2 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 147.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 13.76 kg/HP |
| Displacement | 1 580 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LE-6 |
| Curb weight | 1 445 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 79.0 g/km |
| Consumption | 3.40 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP46 |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 23/05/2017 |
| Type approval no. | 1XQ768 |
1HC158
| Power | 105.0 HP (77.2 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 147.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 13.76 kg/HP |
| Displacement | 1 580 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LE-6 |
| Curb weight | 1 445 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 92.0 g/km |
| Consumption | 3.90 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 225/45R17 91W: 7.0x17 DP53 |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 05/10/2016 |
| Type approval no. | 1HC158 |
1HC157
| Power | 105.0 HP (77.2 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 147.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 13.76 kg/HP |
| Displacement | 1 580 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LE-6 |
| Curb weight | 1 445 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 79.0 g/km |
| Consumption | 3.40 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.0x15 DP46 |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 05/10/2016 |
| Type approval no. | 1HC157 |