HYUNDAI Ioniq 1.6 PHEV specifications — approved in Switzerland
105.0 HP
Max power
147.0 Nm
Max torque
178 km/h
Top speed
1 570 kg
Curb weight
1HC485
| Power | 105.0 HP (77.2 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 147.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed |
| 178 km/h |
| Weight/power ratio | 14.95 kg/HP |
| Displacement | 1 580 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Pin |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LE-6d |
| Curb weight | 1 570 kg |
| Gross weight | 1 970 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 26.0 g/km |
| Consumption | 1.10 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 ET50 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 30/03/2021 |
| Type approval no. | 1HC485 |
1HC456
| Power | 105.0 HP (77.2 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 147.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 178 km/h |
| Weight/power ratio | 14.95 kg/HP |
| Displacement | 1 580 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-DI-Pin |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LE-6d |
| Curb weight | 1 570 kg |
| Gross weight | 1 970 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 26.0 g/km |
| Consumption | 1.10 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 ET50 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 22/10/2020 |
| Type approval no. | 1HC456 |
1XV276
| Power | 105.0 HP (77.2 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 147.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 178 km/h |
| Weight/power ratio | 14.95 kg/HP |
| Displacement | 1 580 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Pin |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LE-6d TEMP |
| Curb weight | 1 570 kg |
| Gross weight | 1 970 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 26.0 g/km |
| Consumption | 1.10 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 09/06/2020 |
| Type approval no. | 1XV276 |
1XV185
| Power | 105.0 HP (77.2 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 147.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 178 km/h |
| Weight/power ratio | 14.95 kg/HP |
| Displacement | 1 580 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Pin |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LE-6d TEMP |
| Curb weight | 1 570 kg |
| Gross weight | 1 970 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 26.0 g/km |
| Consumption | 1.10 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 30/04/2020 |
| Type approval no. | 1XV185 |
1XU903
| Power | 105.0 HP (77.2 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 147.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 178 km/h |
| Weight/power ratio | 14.95 kg/HP |
| Displacement | 1 580 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Pin |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LE-6d TEMP |
| Curb weight | 1 570 kg |
| Gross weight | 1 970 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 26.0 g/km |
| Consumption | 1.10 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 ET50 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 20/02/2020 |
| Type approval no. | 1XU903 |
1HC408
| Power | 105.0 HP (77.2 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 147.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 178 km/h |
| Weight/power ratio | 14.95 kg/HP |
| Displacement | 1 580 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Pin |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LE-6d TEMP |
| Curb weight | 1 570 kg |
| Gross weight | 1 970 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 26.0 g/km |
| Consumption | 1.10 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 11/09/2019 |
| Type approval no. | 1HC408 |
1XU340
| Power | 105.0 HP (77.2 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 147.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 178 km/h |
| Weight/power ratio | 14.95 kg/HP |
| Displacement | 1 580 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Pin |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LE |
| Curb weight | 1 570 kg |
| Gross weight | 1 970 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 26.0 g/km |
| Consumption | 1.10 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 05/09/2019 |
| Type approval no. | 1XU340 |
1XU212
| Power | 105.0 HP (77.2 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 147.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 178 km/h |
| Weight/power ratio | 14.95 kg/HP |
| Displacement | 1 580 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Pin |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LE |
| Curb weight | 1 570 kg |
| Gross weight | 1 970 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 26.0 g/km |
| Consumption | 1.10 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 06/08/2019 |
| Type approval no. | 1XU212 |
1HC298
| Power | 105.0 HP (77.2 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 147.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 178 km/h |
| Weight/power ratio | 14.95 kg/HP |
| Displacement | 1 580 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Pin |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LE |
| Curb weight | 1 570 kg |
| Gross weight | 1 970 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 26.0 g/km |
| Consumption | 1.10 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 17/10/2018 |
| Type approval no. | 1HC298 |
1XS908
| Power | 105.0 HP (77.2 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 147.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 178 km/h |
| Weight/power ratio | 14.95 kg/HP |
| Displacement | 1 580 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Pin |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LE-6 |
| Curb weight | 1 570 kg |
| Gross weight | 1 970 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 26.0 g/km |
| Consumption | 1.10 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 04/09/2018 |
| Type approval no. | 1XS908 |
1HC211
| Power | 105.0 HP (77.2 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 147.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 178 km/h |
| Weight/power ratio | 14.95 kg/HP |
| Displacement | 1 580 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Pin |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LE-6 |
| Curb weight | 1 570 kg |
| Gross weight | 1 970 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 26.0 g/km |
| Consumption | 1.10 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 19/09/2017 |
| Type approval no. | 1HC211 |
1HC187
| Power | 105.0 HP (77.2 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 147.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 178 km/h |
| Weight/power ratio | 14.95 kg/HP |
| Displacement | 1 580 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Pin |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4LE-6 |
| Curb weight | 1 570 kg |
| Gross weight | 1 970 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 26.0 g/km |
| Consumption | 1.10 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP50 |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 25/04/2017 |
| Type approval no. | 1HC187 |