HYUNDAI Ioniq 5 N EV specifications — approved in Switzerland
650.1 HP
Max power
0.0 Nm
Max torque
260 km/h
Top speed
2 275 kg
Curb weight
AXA929
| Power | 650.1 HP (478.0 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 260 km/h |
| Weight/power ratio |
| 3.5 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | v= EM16, h= EM27 |
| Curb weight | 2 275 kg |
| Gross weight | 2 660 kg |
| Length | 4 715 mm |
| Width | 1 940 mm |
| Height | 1 585 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 275/35ZR21 (103Y): 9.5x21 ET45 |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 20/05/2025 |
| Type approval no. | AXA929 |
AXA519
| Power | 650.1 HP (478.0 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 260 km/h |
| Weight/power ratio | 3.5 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | v= EM16, h= EM27 |
| Curb weight | 2 275 kg |
| Gross weight | 2 660 kg |
| Length | 4 715 mm |
| Width | 1 940 mm |
| Height | 1 585 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 275/35ZR21 (103Y): 9.5x21 ET45 |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 27/05/2024 |
| Type approval no. | AXA519 |
1HC574
| Power | 650.1 HP (478.0 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 260 km/h |
| Weight/power ratio | 3.5 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | v= EM16, h= EM27 |
| Curb weight | 2 275 kg |
| Gross weight | 2 660 kg |
| Length | 4 715 mm |
| Width | 1 940 mm |
| Height | 1 585 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 275/35ZR21 (103Y): 9.5x21 ET45 |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 22/12/2023 |
| Type approval no. | 1HC574 |