HYUNDAI Ioniq 5 PE EV specifications — approved in Switzerland
650.1 HP
Max power
0.0 Nm
Max torque
260 km/h
Top speed
2 275 kg
Curb weight
1HC687
| Power | 650.1 HP (478.0 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 260 km/h |
| Weight/power ratio |
| 3.5 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | EM16/EM27 |
| Curb weight | 2 275 kg |
| Gross weight | 2 660 kg |
| Length | 4 715 mm |
| Width | 1 940 mm |
| Height | 1 585 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 275/35ZR21 (103Y): 9.5x21 ET45 |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 05/05/2026 |
| Type approval no. | 1HC687 |
AXB406
| Power | 325.4 HP (239.3 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 6.71 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | v= EM07, h= EM17 |
| Curb weight | 2 185 kg |
| Gross weight | 2 685 kg |
| Length | 4 655 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 255/45R20 105W: 8.5x20 ET54.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 30/03/2026 |
| Type approval no. | AXB406 |
1HC623
| Power | 325.4 HP (239.3 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 6.71 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | v= EM07, h= EM17 |
| Curb weight | 2 185 kg |
| Gross weight | 2 685 kg |
| Length | 4 655 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 255/45R20 105W: 8.5x20 ET54.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 16/07/2024 |
| Type approval no. | 1HC623 |
1HC593
| Power | 325.4 HP (239.3 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 6.65 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | v= EM07, h= EM17 |
| Curb weight | 2 165 kg |
| Gross weight | 2 685 kg |
| Length | 4 655 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 235/55R19 105W: 7.5x19 ET49.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 14/05/2024 |
| Type approval no. | 1HC593 |
1HC594
| Power | 325.4 HP (239.3 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 6.68 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | v= EM07, h= EM17 |
| Curb weight | 2 175 kg |
| Gross weight | 2 685 kg |
| Length | 4 655 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 255/45R20 105W: 8.5x20 ET54.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 14/05/2024 |
| Type approval no. | 1HC594 |
AXB405
| Power | 228.6 HP (168.1 kW) @ 9 200 rpm |
| Torque | 350.0 Nm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 9.01 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | arrière |
| Engine | EM17 |
| Curb weight | 2 060 kg |
| Gross weight | 2 590 kg |
| Length | 4 655 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 235/55R19 105W: 7.5x19 ET49.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 30/03/2026 |
| Type approval no. | AXB405 |
1HC591
| Power | 228.6 HP (168.1 kW) @ 9 200 rpm |
| Torque | 350.0 Nm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 9.01 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | EM17 |
| Curb weight | 2 060 kg |
| Gross weight | 2 590 kg |
| Length | 4 655 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 235/55R19 105W: 7.5x19 ET49.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 14/05/2024 |
| Type approval no. | 1HC591 |
1HC592
| Power | 228.6 HP (168.1 kW) @ 9 200 rpm |
| Torque | 350.0 Nm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 9.06 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | EM17 |
| Curb weight | 2 070 kg |
| Gross weight | 2 590 kg |
| Length | 4 655 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 255/45R20 105W: 8.5x20 ET54.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 14/05/2024 |
| Type approval no. | 1HC592 |
1HC590
| Power | 169.9 HP (124.9 kW) @ 9 200 rpm |
| Torque | 350.0 Nm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 11.51 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | EM17 |
| Curb weight | 1 955 kg |
| Gross weight | 2 470 kg |
| Length | 4 655 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 235/55R19 105W: 7.5x19 ET49.5 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 14/05/2024 |
| Type approval no. | 1HC590 |