HYUNDAI Ioniq 6 N EV specifications — approved in Switzerland
650.1 HP
Max power
0.0 Nm
Max torque
257 km/h
Top speed
2 241 kg
Curb weight
| Power | 650.1 HP (478.0 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 257 km/h |
| Weight/power ratio | 3.45 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain |
| intégral |
| Engine | v= DF8K, h= DL9K |
| Curb weight | 2 241 kg |
| Gross weight | 2 635 kg |
| Length | 4 935 mm |
| Width | 1 940 mm |
| Height | 1 495 mm |
| Wheelbase | 2 965 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| Energy category | C |
| Tires | 275/350R20 102Y: 9.5x20 ET45 |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul - Korea |
| Approval date | 27/01/2026 |
| Type approval no. | 1HC675 |