HYUNDAI IVECO eMoovy specifications — approved in Switzerland
217.6 HP
Max power
350.0 Nm
Max torque
120 km/h
Top speed
| Power | 217.6 HP (160.0 kW) @ 9 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm |
| Top speed | 120 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | EM16 |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 1 995 mm |
| Wheelbase | 3 500 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 215/65R17C 108/105H: 6.50x17 ET48 |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 15/04/2025 |
| Type approval no. | 3HA165 |