HYUNDAI iX 55 3.0 CRDI specifications — approved in Switzerland
250.2 HP
Max power
471.0 Nm
Max torque
205 km/h
Top speed
2 170 kg
Curb weight
1XD927
| Power | 250.2 HP (184.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 471.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 205 km/h |
| Weight/power ratio | 8.67 kg/HP |
| Displacement | 2 959 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D6EB-F |
| Curb weight | 2 170 kg |
| Gross weight | 2 780 kg |
| Length | 4 840 mm |
| Width | 1 945 mm |
| Height | 1 750 mm |
| Wheelbase | 2 805 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 245/65R17 107H: 7x17 DP35 |
| Tires (option) | 245/60R18 105H: 7x18 DP35 |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 26/10/2012 |
| Type approval no. | 1XD927 |
1HB889
| Power | 250.1 HP (183.9 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 471.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 8.68 kg/HP |
| Displacement | 2 959 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D6EB-F |
| Curb weight | 2 170 kg |
| Gross weight | 2 780 kg |
| Length | 4 840 mm |
| Width | 1 945 mm |
| Height | 1 750 mm |
| Wheelbase | 2 805 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 245/65R17 107H: 7x17 DP35 |
| Tires (option) | 245/60R18 105H: 7x18 DP35 |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 25/09/2012 |
| Type approval no. | 1HB889 |
1HB871
| Power | 250.1 HP (183.9 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 471.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 8.68 kg/HP |
| Displacement | 2 959 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D6EB-F |
| Curb weight | 2 170 kg |
| Gross weight | 2 780 kg |
| Length | 4 840 mm |
| Width | 1 945 mm |
| Height | 1 750 mm |
| Wheelbase | 2 805 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 245/65R17 107H: 7x17 DP35 |
| Tires (option) | 245/60R18 105H: 7x18 DP35 |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 29/06/2012 |
| Type approval no. | 1HB871 |
1HB833
| Power | 250.1 HP (183.9 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 471.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 8.68 kg/HP |
| Displacement | 2 959 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D6EB-F |
| Curb weight | 2 170 kg |
| Gross weight | 2 780 kg |
| Length | 4 840 mm |
| Width | 1 945 mm |
| Height | 1 750 mm |
| Wheelbase | 2 805 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 245/65R17 107H: 7x17 DP35 |
| Tires (option) | 245/60R18 105H: 7x18 DP35 |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 07/09/2011 |
| Type approval no. | 1HB833 |
1XB390
| Power | 239.4 HP (176.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 451.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 9.27 kg/HP |
| Displacement | 2 959 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D6EA-F |
| Curb weight | 2 220 kg |
| Gross weight | 2 780 kg |
| Length | 4 840 mm |
| Width | 1 945 mm |
| Height | 1 750 mm |
| Wheelbase | 2 805 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 249.0 g/km |
| Consumption | 9.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 245/65R17 107H: 7x17 DP35 |
| Tires (option) | 245/60R18 105H: 7x18 DP35 |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 24/11/2010 |
| Type approval no. | 1XB390 |
1HB744
| Power | 239.4 HP (176.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 451.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 9.27 kg/HP |
| Displacement | 2 959 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D6EA-F |
| Curb weight | 2 220 kg |
| Gross weight | 2 780 kg |
| Length | 4 840 mm |
| Width | 1 945 mm |
| Height | 1 750 mm |
| Wheelbase | 2 805 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 249.0 g/km |
| Consumption | 9.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 245/65R17 107H: 7x17 DP35 |
| Tires (option) | 245/60R18 105H: 7x18 DP35 |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 03/03/2009 |
| Type approval no. | 1HB744 |
1HB735
| Power | 239.4 HP (176.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 451.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 9.27 kg/HP |
| Displacement | 2 959 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D6EA |
| Curb weight | 2 220 kg |
| Gross weight | 2 780 kg |
| Length | 4 840 mm |
| Width | 1 945 mm |
| Height | 1 750 mm |
| Wheelbase | 2 805 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| CO₂ | 249.0 g/km |
| Consumption | 9.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 245/65R17 107H: 7x17 DP35 |
| Tires (option) | 245/60R18 105H: 7x18 DP35 |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 14/01/2009 |
| Type approval no. | 1HB735 |