HYUNDAI iX20 1.4 specifications — approved in Switzerland
90.0 HP
Max power
137.3 Nm
Max torque
168 km/h
Top speed
1 253 kg
Curb weight
1XS484
| Power | 90.0 HP (66.2 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 137.3 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed |
| 168 km/h |
| Weight/power ratio | 13.92 kg/HP |
| Displacement | 1 396 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4FA-6I |
| Curb weight | 1 253 kg |
| Gross weight | 1 710 kg |
| Length | 4 120 mm |
| Width | 1 765 mm |
| Height | 1 600 mm |
| Wheelbase | 2 615 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 130.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP48 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP51 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 27/04/2018 |
| Type approval no. | 1XS484 |
1XR587
| Power | 90.0 HP (66.2 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 137.3 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 168 km/h |
| Weight/power ratio | 13.92 kg/HP |
| Displacement | 1 396 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4FA-6I |
| Curb weight | 1 253 kg |
| Gross weight | 1 710 kg |
| Length | 4 120 mm |
| Width | 1 765 mm |
| Height | 1 600 mm |
| Wheelbase | 2 615 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 130.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP48 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP51 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 28/09/2017 |
| Type approval no. | 1XR587 |
1XP708
| Power | 90.0 HP (66.2 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 137.3 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 168 km/h |
| Weight/power ratio | 13.92 kg/HP |
| Displacement | 1 396 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4FA-6I |
| Curb weight | 1 253 kg |
| Gross weight | 1 710 kg |
| Length | 4 120 mm |
| Width | 1 765 mm |
| Height | 1 600 mm |
| Wheelbase | 2 615 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 130.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP48 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP51 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 14/12/2016 |
| Type approval no. | 1XP708 |
1XP645
| Power | 90.0 HP (66.2 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 137.3 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 168 km/h |
| Weight/power ratio | 13.92 kg/HP |
| Displacement | 1 396 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4FA-6I |
| Curb weight | 1 253 kg |
| Gross weight | 1 710 kg |
| Length | 4 120 mm |
| Width | 1 765 mm |
| Height | 1 600 mm |
| Wheelbase | 2 615 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 130.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP48 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP51 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 06/12/2016 |
| Type approval no. | 1XP645 |
1XP513
| Power | 90.0 HP (66.2 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 137.3 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 168 km/h |
| Weight/power ratio | 13.92 kg/HP |
| Displacement | 1 396 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4FA-6I |
| Curb weight | 1 253 kg |
| Gross weight | 1 710 kg |
| Length | 4 120 mm |
| Width | 1 765 mm |
| Height | 1 600 mm |
| Wheelbase | 2 615 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 130.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP48 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP51 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 14/11/2016 |
| Type approval no. | 1XP513 |
1XP113
| Power | 90.0 HP (66.2 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 137.3 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 168 km/h |
| Weight/power ratio | 13.92 kg/HP |
| Displacement | 1 396 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4FA-6I |
| Curb weight | 1 253 kg |
| Gross weight | 1 710 kg |
| Length | 4 120 mm |
| Width | 1 765 mm |
| Height | 1 600 mm |
| Wheelbase | 2 615 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 130.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP48 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP51 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 22/08/2016 |
| Type approval no. | 1XP113 |
1HC108
| Power | 90.0 HP (66.2 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 137.3 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 168 km/h |
| Weight/power ratio | 13.92 kg/HP |
| Displacement | 1 396 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4FA-6I |
| Curb weight | 1 253 kg |
| Gross weight | 1 710 kg |
| Length | 4 120 mm |
| Width | 1 765 mm |
| Height | 1 600 mm |
| Wheelbase | 2 615 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 130.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP48 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP51 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 17/06/2015 |
| Type approval no. | 1HC108 |
1XJ469
| Power | 90.0 HP (66.2 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 137.3 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 167 km/h |
| Weight/power ratio | 13.92 kg/HP |
| Displacement | 1 396 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4FA-I |
| Curb weight | 1 253 kg |
| Gross weight | 1 710 kg |
| Length | 4 100 mm |
| Width | 1 765 mm |
| Height | 1 600 mm |
| Wheelbase | 2 615 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 130.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP48 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP51 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 19/11/2014 |
| Type approval no. | 1XJ469 |
1HB935
| Power | 90.0 HP (66.2 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 137.3 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 167 km/h |
| Weight/power ratio | 13.92 kg/HP |
| Displacement | 1 396 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4FA-I |
| Curb weight | 1 253 kg |
| Gross weight | 1 710 kg |
| Length | 4 100 mm |
| Width | 1 765 mm |
| Height | 1 600 mm |
| Wheelbase | 2 615 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 130.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP48 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP51 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 09/04/2013 |
| Type approval no. | 1HB935 |
1HB793
| Power | 90.0 HP (66.2 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 137.3 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 167 km/h |
| Weight/power ratio | 13.92 kg/HP |
| Displacement | 1 396 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4FA-I |
| Curb weight | 1 253 kg |
| Gross weight | 1 710 kg |
| Length | 4 100 mm |
| Width | 1 765 mm |
| Height | 1 600 mm |
| Wheelbase | 2 615 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 130.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP48 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP51 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 23/09/2010 |
| Type approval no. | 1HB793 |