HYUNDAI iX20 1.4 CRDI specifications — approved in Switzerland
89.8 HP
Max power
220.0 Nm
Max torque
167 km/h
Top speed
1 345 kg
Curb weight
1HB868
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm |
| Top speed |
| 167 km/h |
| Weight/power ratio | 14.98 kg/HP |
| Displacement | 1 396 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FC-I |
| Curb weight | 1 345 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 4 100 mm |
| Width | 1 765 mm |
| Height | 1 600 mm |
| Wheelbase | 2 615 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 114.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP48 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP51 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 29/06/2012 |
| Type approval no. | 1HB868 |
1HB870
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm |
| Top speed | 167 km/h |
| Weight/power ratio | 14.98 kg/HP |
| Displacement | 1 396 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FC |
| Curb weight | 1 345 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 4 100 mm |
| Width | 1 765 mm |
| Height | 1 600 mm |
| Wheelbase | 2 615 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP48 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP51 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 29/06/2012 |
| Type approval no. | 1HB870 |
1XC373
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 167 km/h |
| Weight/power ratio | 14.98 kg/HP |
| Displacement | 1 396 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FC-I |
| Curb weight | 1 345 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 4 100 mm |
| Width | 1 765 mm |
| Height | 1 600 mm |
| Wheelbase | 2 615 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 114.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP48 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP51 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 15/11/2011 |
| Type approval no. | 1XC373 |
1HB817
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 167 km/h |
| Weight/power ratio | 14.98 kg/HP |
| Displacement | 1 396 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FC |
| Curb weight | 1 345 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 4 100 mm |
| Width | 1 765 mm |
| Height | 1 600 mm |
| Wheelbase | 2 615 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP48 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP51 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 17/03/2011 |
| Type approval no. | 1HB817 |
1HB794
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 167 km/h |
| Weight/power ratio | 14.98 kg/HP |
| Displacement | 1 396 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FC-I |
| Curb weight | 1 345 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 4 100 mm |
| Width | 1 765 mm |
| Height | 1 600 mm |
| Wheelbase | 2 615 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 114.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP48 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP51 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 23/09/2010 |
| Type approval no. | 1HB794 |