HYUNDAI iX20 1.6 CRDI specifications — approved in Switzerland
127.8 HP
Max power
260.0 Nm
Max torque
186 km/h
Top speed
1 356 kg
Curb weight
1HC107
| Power | 127.8 HP (94.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 186 km/h |
| Weight/power ratio | 10.61 kg/HP |
| Displacement | 1 582 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FB-6I |
| Curb weight | 1 356 kg |
| Gross weight | 1 810 kg |
| Length | 4 120 mm |
| Width | 1 765 mm |
| Height | 1 600 mm |
| Wheelbase | 2 615 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 115.0 g/km |
| Consumption | 4.40 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP48 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP51 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 29/05/2015 |
| Type approval no. | 1HC107 |
1HB944
| Power | 127.8 HP (94.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 10.61 kg/HP |
| Displacement | 1 582 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FB-I |
| Curb weight | 1 356 kg |
| Gross weight | 1 810 kg |
| Length | 4 100 mm |
| Width | 1 765 mm |
| Height | 1 600 mm |
| Wheelbase | 2 615 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 117.0 g/km |
| Consumption | 4.40 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP48 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP51 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 12/07/2013 |
| Type approval no. | 1HB944 |
1HB869
| Power | 127.8 HP (94.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 10.61 kg/HP |
| Displacement | 1 582 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FB |
| Curb weight | 1 356 kg |
| Gross weight | 1 810 kg |
| Length | 4 100 mm |
| Width | 1 765 mm |
| Height | 1 600 mm |
| Wheelbase | 2 615 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 125.0 g/km |
| Consumption | 4.70 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP48 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP51 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 29/06/2012 |
| Type approval no. | 1HB869 |
1HB832
| Power | 127.8 HP (94.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 10.61 kg/HP |
| Displacement | 1 582 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FB |
| Curb weight | 1 356 kg |
| Gross weight | 1 810 kg |
| Length | 4 100 mm |
| Width | 1 765 mm |
| Height | 1 600 mm |
| Wheelbase | 2 615 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 125.0 g/km |
| Consumption | 4.70 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP48 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP51 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 06/07/2011 |
| Type approval no. | 1HB832 |