HYUNDAI iX35 1.6 GDI specifications — approved in Switzerland
134.6 HP
Max power
164.3 Nm
Max torque
178 km/h
Top speed
1 380 kg
Curb weight
1XL138
| Power | 134.6 HP (99.0 kW) @ 6 300 rpm |
| Torque | 164.3 Nm @ 4 850 rpm |
| Top speed |
| 178 km/h |
| Weight/power ratio | 10.25 kg/HP |
| Displacement | 1 591 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4FD |
| Curb weight | 1 380 kg |
| Gross weight | 1 830 kg |
| Length | 4 410 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 655 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP48 |
| Tires (option) | 225/60R17 99H: 6.5x17 DP51 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 21/07/2015 |
| Type approval no. | 1XL138 |
1XK275
| Power | 134.6 HP (99.0 kW) @ 6 300 rpm |
| Torque | 164.3 Nm @ 4 850 rpm |
| Top speed | 178 km/h |
| Weight/power ratio | 10.25 kg/HP |
| Displacement | 1 591 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4FD |
| Curb weight | 1 380 kg |
| Gross weight | 1 830 kg |
| Length | 4 410 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 655 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP48 |
| Tires (option) | 225/60R17 99H: 6.5x17 DP51 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 10/04/2015 |
| Type approval no. | 1XK275 |
1XG719
| Power | 134.6 HP (99.0 kW) @ 6 300 rpm |
| Torque | 164.3 Nm @ 4 850 rpm |
| Top speed | 178 km/h |
| Weight/power ratio | 10.25 kg/HP |
| Displacement | 1 591 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4FD |
| Curb weight | 1 380 kg |
| Gross weight | 1 830 kg |
| Length | 4 410 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 655 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP48 |
| Tires (option) | 225/60R17 99H: 6.5x17 DP51 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 22/01/2014 |
| Type approval no. | 1XG719 |
1HB945
| Power | 134.6 HP (99.0 kW) @ 6 300 rpm |
| Torque | 164.3 Nm @ 4 850 rpm |
| Top speed | 178 km/h |
| Weight/power ratio | 10.25 kg/HP |
| Displacement | 1 591 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4FD |
| Curb weight | 1 380 kg |
| Gross weight | 1 830 kg |
| Length | 4 410 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 655 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP48 |
| Tires (option) | 225/60R17 99H: 6.5x17 DP51 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 28/08/2013 |
| Type approval no. | 1HB945 |
1XF573
| Power | 134.6 HP (99.0 kW) @ 6 300 rpm |
| Torque | 164.3 Nm @ 4 850 rpm |
| Top speed | 178 km/h |
| Weight/power ratio | 10.25 kg/HP |
| Displacement | 1 591 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4FD |
| Curb weight | 1 380 kg |
| Gross weight | 1 830 kg |
| Length | 4 410 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 660 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP45 |
| Tires (option) | 225/60R17 99H: 6.5x17 DP48 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 04/07/2013 |
| Type approval no. | 1XF573 |
1HB908
| Power | 134.6 HP (99.0 kW) @ 6 300 rpm |
| Torque | 164.3 Nm @ 4 850 rpm |
| Top speed | 178 km/h |
| Weight/power ratio | 10.25 kg/HP |
| Displacement | 1 591 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4FD |
| Curb weight | 1 380 kg |
| Gross weight | 1 830 kg |
| Length | 4 410 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 660 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP45 |
| Tires (option) | 225/60R17 99H: 6.5x17 DP48 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 24/01/2013 |
| Type approval no. | 1HB908 |
1HB890
| Power | 134.6 HP (99.0 kW) @ 6 300 rpm |
| Torque | 164.3 Nm @ 4 850 rpm |
| Top speed | 178 km/h |
| Weight/power ratio | 10.25 kg/HP |
| Displacement | 1 591 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4FD |
| Curb weight | 1 380 kg |
| Gross weight | 1 830 kg |
| Length | 4 410 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 660 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP45 |
| Tires (option) | 225/60R17 99H: 6.5x17 DP48 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 01/10/2012 |
| Type approval no. | 1HB890 |
1HB818
| Power | 134.6 HP (99.0 kW) @ 6 300 rpm |
| Torque | 164.3 Nm @ 4 850 rpm |
| Top speed | 178 km/h |
| Weight/power ratio | 10.25 kg/HP |
| Displacement | 1 591 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4FD |
| Curb weight | 1 380 kg |
| Gross weight | 1 830 kg |
| Length | 4 410 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 660 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP45 |
| Tires (option) | 225/60R17 99H: 6.5x17 DP48 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 13/04/2011 |
| Type approval no. | 1HB818 |
1HB798
| Power | 134.6 HP (99.0 kW) @ 6 300 rpm |
| Torque | 164.3 Nm @ 4 850 rpm |
| Top speed | 178 km/h |
| Weight/power ratio | 10.25 kg/HP |
| Displacement | 1 591 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | G4FD |
| Curb weight | 1 380 kg |
| Gross weight | 1 830 kg |
| Length | 4 410 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 660 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP45 |
| Tires (option) | 225/60R17 99H: 6.5x17 DP48 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | KIA SLOVAKIA S.R.O., SK 01001 Zilina |
| Approval date | 23/09/2010 |
| Type approval no. | 1HB798 |