HYUNDAI iX35 1.7 CRDI specifications — approved in Switzerland
115.6 HP
Max power
260.0 Nm
Max torque
173 km/h
Top speed
1 490 kg
Curb weight
1XH318
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed |
| 173 km/h |
| Weight/power ratio | 12.89 kg/HP |
| Displacement | 1 685 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FD |
| Curb weight | 1 490 kg |
| Gross weight | 1 940 kg |
| Length | 4 410 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 655 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 135.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP48 |
| Tires (option) | 225/60R17 99H: 6.5x17 DP51 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 22/04/2014 |
| Type approval no. | 1XH318 |
1HB946
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 173 km/h |
| Weight/power ratio | 12.89 kg/HP |
| Displacement | 1 685 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FD |
| Curb weight | 1 490 kg |
| Gross weight | 1 940 kg |
| Length | 4 410 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 655 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 135.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP48 |
| Tires (option) | 225/60R17 99H: 6.5x17 DP51 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 28/08/2013 |
| Type approval no. | 1HB946 |
1HB909
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 173 km/h |
| Weight/power ratio | 12.89 kg/HP |
| Displacement | 1 685 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FD |
| Curb weight | 1 490 kg |
| Gross weight | 1 940 kg |
| Length | 4 410 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 660 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 135.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP45 |
| Tires (option) | 225/60R17 99H: 6.5x17 DP48 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 24/01/2013 |
| Type approval no. | 1HB909 |
1HB891
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 173 km/h |
| Weight/power ratio | 12.89 kg/HP |
| Displacement | 1 685 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FD |
| Curb weight | 1 490 kg |
| Gross weight | 1 940 kg |
| Length | 4 410 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 660 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 135.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP45 |
| Tires (option) | 225/60R17 99H: 6.5x17 DP48 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 01/10/2012 |
| Type approval no. | 1HB891 |
1XC107
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 173 km/h |
| Weight/power ratio | 12.89 kg/HP |
| Displacement | 1 685 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FD |
| Curb weight | 1 490 kg |
| Gross weight | 1 940 kg |
| Length | 4 410 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 660 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 135.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP45 |
| Tires (option) | 225/60R17 99H: 6.5x17 DP48 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | KIA SLOVAKIA S.R.O., SK 01001 Zilina |
| Approval date | 18/08/2011 |
| Type approval no. | 1XC107 |
1XB810
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 173 km/h |
| Weight/power ratio | 12.89 kg/HP |
| Displacement | 1 685 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FD |
| Curb weight | 1 490 kg |
| Gross weight | 1 940 kg |
| Length | 4 410 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 660 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP45 |
| Tires (option) | 225/60R17 99H: 6.5x17 DP48 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | KIA SLOVAKIA S.R.O., SK 01001 Zilina |
| Approval date | 31/05/2011 |
| Type approval no. | 1XB810 |
1HB819
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 173 km/h |
| Weight/power ratio | 12.89 kg/HP |
| Displacement | 1 685 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FD |
| Curb weight | 1 490 kg |
| Gross weight | 1 940 kg |
| Length | 4 410 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 660 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 135.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP45 |
| Tires (option) | 225/60R17 99H: 6.5x17 DP48 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR MANUF. CZECH. s.r.o, CZ-720 00 OSTRAVA-Hrabova |
| Approval date | 13/04/2011 |
| Type approval no. | 1HB819 |
1HB799
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 173 km/h |
| Weight/power ratio | 12.89 kg/HP |
| Displacement | 1 685 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FD |
| Curb weight | 1 490 kg |
| Gross weight | 1 940 kg |
| Length | 4 410 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 660 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 135.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP45 |
| Tires (option) | 225/60R17 99H: 6.5x17 DP48 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | KIA SLOVAKIA S.R.O., SK 01001 Zilina |
| Approval date | 23/09/2010 |
| Type approval no. | 1HB799 |