INTRALL L3 specifications — approved in Switzerland
102.0 HP
Max power
230.0 Nm
Max torque
120 km/h
Top speed
2 055 kg
Curb weight
3IE610
| Power | 102.0 HP (75.0 kW) @ 4 100 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 120 km/h |
| Weight/power ratio | 20.15 kg/HP |
| Displacement | 2 417 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 4CTi90-1BE |
| Curb weight | 2 055 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 500 mm |
| Width | 1 960 mm |
| Height | 2 680 mm |
| Wheelbase | 3 433 mm |
| Body type | Pont bâché/hardtop |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-3 |
| Tires | 205R16C 110P: 6.0x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/75R16C 110P: 6.0x16 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 3 084 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | INTRALL POLSKA SP z o.o.,, PL-20952 LUBLIN / POLEN |
| Approval date | 29/09/2005 |
| Type approval no. | 3IE610 |
3IE606
| Power | 102.0 HP (75.0 kW) @ 4 100 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 120 km/h |
| Displacement | 2 417 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 4CTi90-1BE |
| Gross weight | 2 900 kg |
| Wheelbase | 2 900 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-3 |
| Tires | 1) 185R15C 103P: 5.5x15 DP45 |
| Tires (option) | 2) 205R16C 110P: 6.0x16 DP45 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | INTRALL POLSKA SP z o.o.,, PL-20952 LUBLIN / POLEN |
| Approval date | 29/09/2005 |
| Type approval no. | 3IE606 |
3IE607
| Power | 102.0 HP (75.0 kW) @ 4 100 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 126 km/h |
| Weight/power ratio | 19.46 kg/HP |
| Displacement | 2 417 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 4CTi90-1BE |
| Curb weight | 1 985 kg |
| Gross weight | 2 900 kg |
| Length | 4 797 mm |
| Width | 1 940 mm |
| Height | 2 320 mm |
| Wheelbase | 2 900 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3+1 |
| Tires | 185R15C 103P: 5.5x15 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 2 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | INTRALL POLSKA SP z o.o.,, PL-20952 LUBLIN / POLEN |
| Approval date | 29/09/2005 |
| Type approval no. | 3IE607 |
3IE608
| Power | 102.0 HP (75.0 kW) @ 4 100 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 120 km/h |
| Weight/power ratio | 21.13 kg/HP |
| Displacement | 2 417 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 4CTi90-1BE |
| Curb weight | 2 155 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 330 mm |
| Width | 1 940 mm |
| Height | 2 340 mm |
| Wheelbase | 3 433 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3+1 |
| Tires | 205R16C 110P: 6.0x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/75R16C 110P: 6.0x16 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 3 084 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | INTRALL POLSKA SP z o.o.,, PL-20952 LUBLIN / POLEN |
| Approval date | 29/09/2005 |
| Type approval no. | 3IE608 |
3IE609
| Power | 102.0 HP (75.0 kW) @ 4 100 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 126 km/h |
| Weight/power ratio | 18.33 kg/HP |
| Displacement | 2 417 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 4CTi90-1BE |
| Curb weight | 1 870 kg |
| Gross weight | 2 900 kg |
| Length | 4 890 mm |
| Width | 1 960 mm |
| Height | 2 680 mm |
| Wheelbase | 2 900 mm |
| Body type | Pont bâché/hardtop |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 185R15C 103P: 5.5x15 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 2 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | INTRALL POLSKA SP z o.o.,, PL-20952 LUBLIN / POLEN |
| Approval date | 29/09/2005 |
| Type approval no. | 3IE609 |
3IE601
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 100 rpm |
| Torque | 205.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 120 km/h |
| Displacement | 2 417 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 4CTi90-1BE6 |
| Gross weight | 2 900 kg |
| Wheelbase | 2 900 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-3 |
| Tires | 1) 185R15C 103P: 5.5x15 DP45 |
| Tires (option) | 2) 205R16C 110P: 6.0x16 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | INTRALL POLSKA SP z o.o.,, PL-20952 LUBLIN / POLEN |
| Approval date | 07/04/2005 |
| Type approval no. | 3IE601 |
3IE602
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 100 rpm |
| Torque | 205.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 126 km/h |
| Weight/power ratio | 22.1 kg/HP |
| Displacement | 2 417 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 4CTi90-1BE6 |
| Curb weight | 1 985 kg |
| Gross weight | 2 900 kg |
| Length | 4 797 mm |
| Width | 1 940 mm |
| Height | 2 320 mm |
| Wheelbase | 2 900 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3+1 |
| Tires | 185R15C 103P: 5.5x15 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | INTRALL POLSKA SP z o.o.,, PL-20952 LUBLIN / POLEN |
| Approval date | 07/04/2005 |
| Type approval no. | 3IE602 |
3IE603
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 100 rpm |
| Torque | 205.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 120 km/h |
| Weight/power ratio | 24 kg/HP |
| Displacement | 2 417 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 4CTi90-1BE6 |
| Curb weight | 2 155 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 330 mm |
| Width | 1 940 mm |
| Height | 2 340 mm |
| Wheelbase | 3 433 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3+1 |
| Tires | 205R16C 110P: 6.0x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/75R16C 110P: 6.0x16 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | INTRALL POLSKA SP z o.o.,, PL-20952 LUBLIN / POLEN |
| Approval date | 07/04/2005 |
| Type approval no. | 3IE603 |
3IE604
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 100 rpm |
| Torque | 205.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 126 km/h |
| Weight/power ratio | 20.82 kg/HP |
| Displacement | 2 417 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 4CTi90-1BE6 |
| Curb weight | 1 870 kg |
| Gross weight | 2 900 kg |
| Length | 4 890 mm |
| Width | 1 960 mm |
| Height | 2 680 mm |
| Wheelbase | 2 900 mm |
| Body type | Pont bâché/hardtop |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 185R15C 103P: 5.5x15 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | INTRALL POLSKA SP z o.o.,, PL-20952 LUBLIN / POLEN |
| Approval date | 07/04/2005 |
| Type approval no. | 3IE604 |
3IE605
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 100 rpm |
| Torque | 205.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 120 km/h |
| Weight/power ratio | 22.88 kg/HP |
| Displacement | 2 417 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 4CTi90-1BE6 |
| Curb weight | 2 055 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 500 mm |
| Width | 1 960 mm |
| Height | 2 680 mm |
| Wheelbase | 3 433 mm |
| Body type | Pont bâché/hardtop |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-3 |
| Tires | 205R16C 110P: 6.0x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/75R16C 110P: 6.0x16 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | INTRALL POLSKA SP z o.o.,, PL-20952 LUBLIN / POLEN |
| Approval date | 07/04/2005 |
| Type approval no. | 3IE605 |