IO Florenz classic specifications — approved in Switzerland
2.0 HP
Max power
28.9 Nm
Max torque
45 km/h
Top speed
216 kg
Curb weight
| Power | 2.0 HP (1.5 kW) @ 562 rpm |
| Torque | 28.9 Nm @ 553 rpm |
| Top speed | 45 km/h |
| Weight/power ratio | 108 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. moyeu roue |
| Transmission |
| s |
| Engine | iO |
| Curb weight | 216 kg |
| Gross weight | 306 kg |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 085 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central + latéral |
| Tires | 3.50-10 51J: 2.50x10 |
| Manufacturer | IO Fahrzeuge Prod.-+ Handels GmbH, A-2345 Brunn/Geb. Austria |
| Approval date | 04/09/2008 |
| Type approval no. | 6IA802 |