IPS Ranger RZR 570 specifications — approved in Switzerland
15.4 HP
Max power
33.2 Nm
Max torque
80 km/h
Top speed
538 kg
Curb weight
| Power | 15.4 HP (11.3 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 33.2 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 34.94 kg/HP |
| Displacement | 567 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | sm |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | ES0570LE |
| Curb weight | 538 kg |
| Gross weight | 776 kg |
| Length | 2 590 mm |
| Width | 1 270 mm |
| Height | 1 710 mm |
| Wheelbase | 1 960 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| Tires | 25x8-12(205/85R12), 25x10-12(255/65-12), 26x9-12(235/80-12), 26x11-12: 6.0-8.0x12 |
| Tires (option) | 26x10R14, 26x11R14, 26x12R14(305/50R14), 205/70R14: 6.0x14, 7.0x14, 8.0x14 |
| Manufacturer | IPS S.A., 1950 Sion |
| Approval date | 23/08/2012 |
| Type approval no. | 6IA643 |