IPS RangerRZR XP 900 specifications — approved in Switzerland
19.7 HP
Max power
22.8 Nm
Max torque
80 km/h
Top speed
636 kg
Curb weight
| Power | 19.7 HP (14.5 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 22.8 Nm @ 5 250 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 32.28 kg/HP |
| Displacement | 875 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | sm |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | ES0870LE / RGR900 |
| Curb weight | 636 kg |
| Gross weight | 776 kg |
| Length | 2 755 mm |
| Width | 1 700 mm |
| Height | 1 854 mm |
| Wheelbase | 2 074 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| Tires | 25x8-12(205/85R12), 25x10-12(255/65-12), AT26x9-12(235/80-12), 26x11.00R12, AT27x12-12(305/60-12): 6.0-8.0x12 |
| Tires (option) | 26x9.00R14, 26x11.00R14, AT26x12R14(305/50R14): 6.0x14, 7.0x14, 8.0x14 |
| Manufacturer | IPS S.A., 1950 Sion |
| Approval date | 29/03/2012 |
| Type approval no. | 6IA642 |