IPS RangerRZR4 800EFI specifications — approved in Switzerland
18.5 HP
Max power
32.2 Nm
Max torque
76 km/h
Top speed
655 kg
Curb weight
6IA640
| Power | 18.5 HP (13.6 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 32.2 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed |
| 76 km/h |
| Weight/power ratio | 35.41 kg/HP |
| Displacement | 764 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | EH0760LE / RGR800 |
| Curb weight | 655 kg |
| Gross weight | 1 000 kg |
| Length | 3 320 mm |
| Width | 1 450 mm |
| Height | 1 920 mm |
| Wheelbase | 2 615 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 4 |
| Tires | AV+AR= 25x8.00R12, 25x10R12, 26x9R12, 26x11R12: 6.0x12, 6.5x12, 7.0x12, 7.5x12, 8.0x12 |
| Tires (option) | 26x9R14, 26x11R14: 6.0x14, 7.0x14, 8.0x14 |
| Manufacturer | IPS S.A., 1950 Sion |
| Approval date | 27/12/2011 |
| Type approval no. | 6IA640 |
6IA641
| Power | 18.5 HP (13.6 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 32.2 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 76 km/h |
| Weight/power ratio | 35.41 kg/HP |
| Displacement | 764 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | EH0760LE / RGR800 |
| Curb weight | 655 kg |
| Gross weight | 1 000 kg |
| Length | 3 320 mm |
| Width | 1 450 mm |
| Height | 1 845 mm |
| Wheelbase | 2 615 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| Tires | AV+AR= 25x8.00R14, 25x10R12, 26x9R12, 26x11R12: 6.0x12, 6.5x12, 7.0x12, 7.5x12, 8.0x12 |
| Tires (option) | 26x9R14, 26x11R14: 6.0x14, 7.0x14, 8.0x14 |
| Manufacturer | IPS S.A., 1950 Sion |
| Approval date | 27/12/2011 |
| Type approval no. | 6IA641 |