IPS Sportsman 300 4x4 specifications — approved in Switzerland
17.4 HP
Max power
20.7 Nm
Max torque
80 km/h
Top speed
345 kg
Curb weight
| Power | 17.4 HP (12.8 kW) @ 6 800 rpm |
| Torque | 20.7 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 19.83 kg/HP |
| Displacement | 298 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | ES300PFE |
| Curb weight | 345 kg |
| Gross weight | 440 kg |
| Length | 1 880 mm |
| Width | 1 065 mm |
| Height | 1 180 mm |
| Wheelbase | 1 180 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| Tires | AV= AT22x 7-12 26F, 185/88-12 40N, AT25x8-12, AT26x8-12: 6.0x12AT, 6.5x12AT, 7.0x12AT |
| Tires (option) | AR= AT22x10-12 38F: 8.0x12AT, 8.5x12AT |
| Manufacturer | IPS S.A., 1950 Sion |
| Approval date | 17/03/2008 |
| Type approval no. | 6IA618 |