IPS Sportsman 400 specifications — approved in Switzerland
20.4 HP
Max power
38.5 Nm
Max torque
80 km/h
Top speed
445 kg
Curb weight
| Power | 20.4 HP (15.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 38.5 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 21.81 kg/HP |
| Displacement | 455 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | Séquentielle 2 rapports |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | EH460PLE / SPM400 |
| Curb weight | 445 kg |
| Gross weight | 560 kg |
| Length | 2 060 mm |
| Width | 1 200 mm |
| Height | 1 270 mm |
| Wheelbase | 1 290 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| Tires | AV+AR= AT25x8-12, AT26x8R12, 26x11.00R14 |
| Tires (option) | AV= 185/88-12, 205/80-12, 204/90R12, 205/70R14, 25x8.00R12, 25x10.00R12,26x9.00R12, 26x11.00R12, 26x9.00R14 |
| Manufacturer | IPS S.A., 1950 Sion |
| Approval date | 25/11/2011 |
| Type approval no. | 6IA637 |