IPS Sportsman 500 specifications — approved in Switzerland
19.0 HP
Max power
43.0 Nm
Max torque
80 km/h
Top speed
445 kg
Curb weight
| Power | 19.0 HP (14.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 43.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 23.42 kg/HP |
| Displacement | 499 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | Séquentielle 2 rapports |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | EH500PLE |
| Curb weight | 445 kg |
| Gross weight | 560 kg |
| Length | 2 060 mm |
| Width | 1 200 mm |
| Height | 1 270 mm |
| Wheelbase | 1 290 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| Tires | AV= AT25x8-12, AT26x8-12, 185/88-12 40N, 205/80-12 38F, 205/90R12 46F: 6.0x12AT, 7.0x12AT |
| Tires (option) | AR= AT25x11-12, AT26x11-12, 270/55-12 50N, 270/60-12 50N, 25x10.0-12, 25x12.5-12, AT25x10-12: 8.0-8.5x12AT |
| Manufacturer | IPS S.A., 1950 Sion |
| Approval date | 17/06/2008 |
| Type approval no. | 6IA622 |