IPS Sportsman 700 specifications — approved in Switzerland
19.0 HP
Max power
34.0 Nm
Max torque
80 km/h
Top speed
451 kg
Curb weight
| Power | 19.0 HP (14.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 34.0 Nm @ 2 700 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 23.74 kg/HP |
| Displacement | 683 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / en ligne |
| Transmission | Séquentielle 2 rapports |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | EH0680LE |
| Curb weight | 451 kg |
| Gross weight | 570 kg |
| Length | 2 060 mm |
| Width | 1 200 mm |
| Height | 1 270 mm |
| Wheelbase | 1 290 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| Tires | AV+AR= AT25x10-12, 255/65-12: 8.0x12, 8.5x12 |
| Tires (option) | AV= AT26x 8-12, 185/88-12: 6.0x12 / AT25x8-12, 205/80-12: 6.0x12, 7.0x12 |
| Manufacturer | IPS S.A., 1950 Sion |
| Approval date | 31/07/2008 |
| Type approval no. | 6IA624 |