IPS Sportsman EPS 850 specifications — approved in Switzerland
20.0 HP
Max power
28.3 Nm
Max torque
80 km/h
Top speed
444 kg
Curb weight
| Power | 20.0 HP (14.7 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 28.3 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 22.2 kg/HP |
| Displacement | 850 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / en ligne |
| Transmission | sm |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | EH0850LE |
| Curb weight | 444 kg |
| Gross weight | 600 kg |
| Length | 2 300 mm |
| Width | 1 270 mm |
| Height | 1 280 mm |
| Wheelbase | 1 340 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| Tires | AV= AT25x8.00-12, AT26x8R12, 26x9.00-12, 185/88-12, 205/80-12: 5.5-7.0x12 / AT26x10R14, 205/70R14: 5.5-8.5x14 |
| Tires (option) | AR= AT25x10-12, 26x12.00-12, 270/60-12, 255/65-12: 6.0-9.5x12 / AT26x10R14, AT26x12R14, 235/60R14: 7.0-9.5x14 |
| Manufacturer | IPS S.A., 1950 Sion |
| Approval date | 16/06/2009 |
| Type approval no. | 6IA626 |