IPS Sportsman X2 800 specifications — approved in Switzerland
18.5 HP
Max power
32.2 Nm
Max torque
81 km/h
Top speed
477 kg
Curb weight
| Power | 18.5 HP (13.6 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 32.2 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 81 km/h |
| Weight/power ratio | 25.78 kg/HP |
| Displacement | 764 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | Séquentielle 2 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | EH0760LE |
| Curb weight | 477 kg |
| Gross weight | 635 kg |
| Length | 2 350 mm |
| Width | 1 200 mm |
| Height | 1 250 mm |
| Wheelbase | 1 447 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| Tires | AV= 205/80-12 43F, AT25x8-12, AT26x8-12, 185/88-12 40N: 6.0x12AT |
| Tires (option) | AR= 281/60-12 53F, AT25x11-12, AT26x11-12, 270/55-12 50N, 270/60-12 50N: 8.0x12AT |
| Manufacturer | IPS S.A., 1950 Sion |
| Approval date | 12/02/2007 |
| Type approval no. | 6IA611 |