IPS Touring 500 H.O. specifications — approved in Switzerland
19.0 HP
Max power
43.0 Nm
Max torque
80 km/h
Top speed
477 kg
Curb weight
| Power | 19.0 HP (14.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 43.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 25.11 kg/HP |
| Displacement | 499 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | Séquentielle 2 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | EH500PLE |
| Curb weight | 477 kg |
| Gross weight | 635 kg |
| Length | 2 245 mm |
| Width | 1 200 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 1 435 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| Tires | AV= AT26x10R14, 205/80-12, 26x 9.00-12, 185/88-12, AT25x 8-12, AT26x 8R12, 205/70R14 |
| Tires (option) | AR= AT26x12R14, 255/65-12, 26x12.00-12, 270/60-12, AT25x10-12, AT26x10R14, 235/60R14 |
| Manufacturer | IPS S.A., 1950 Sion |
| Approval date | 19/05/2010 |
| Type approval no. | 6IA627 |