IRISBUS Agora S specifications — approved in Switzerland
289.7 HP
Max power
1100.0 Nm
Max torque
94 km/h
Top speed
2IA403
| Power | 289.7 HP (213.0 kW) @ 2 050 rpm |
| Torque | 1100.0 Nm @ 1 080 rpm |
| Top speed | 94 km/h |
| Displacement | 7 790 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Automatique 3 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F2BE0682C |
| Gross weight | 19 000 kg |
| Length | 11 990 mm |
| Width | 2 500 mm |
| Height | 2 845 mm |
| Wheelbase | 6 120 mm |
| Body type | Autobus |
| Doors | 2 ou 3 |
| Tires | AV+AR= 275/70R22.5 148/145J: 22.5x 7.50 |
| Tires (option) | AR= au ch.: 455/45R22.5 166J: 22.5x15.00 |
| Manufacturer | IRISBUS FRANCE, F-69200 VENISSIEUX |
| Approval date | 19/12/2002 |
| Type approval no. | 2IA403 |
2IA404
| Power | 244.8 HP (180.0 kW) @ 2 050 rpm |
| Torque | 1100.0 Nm @ 1 080 rpm |
| Top speed | 94 km/h |
| Displacement | 7 790 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Automatique 3 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F2BE0682D |
| Gross weight | 19 000 kg |
| Length | 11 990 mm |
| Width | 2 500 mm |
| Height | 2 845 mm |
| Wheelbase | 6 120 mm |
| Body type | Autobus |
| Doors | 2 ou 3 |
| Tires | AV+AR= 275/70R22.5 148/145J: 22.5x 7.50 |
| Tires (option) | AR= au ch.: 455/45R22.5 166J: 22.5x15.00 |
| Manufacturer | IRISBUS FRANCE, F-69200 VENISSIEUX |
| Approval date | 19/12/2002 |
| Type approval no. | 2IA404 |