IRISBUS Ares specifications — approved in Switzerland
361.8 HP
Max power
1620.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
2IA412
| Power | 361.8 HP (266.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 1620.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 11 116 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | DCI11F+J01 |
| Gross weight | 18 500 kg |
| Length | 11 995 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 320 mm |
| Wheelbase | 6 200 mm |
| Doors | 2 |
| Tires | 295/80R22.5: 22.5x8.25 DP158 acier / DP148 AL |
| Tires (option) | 305/70R22.5: 22.5x8.25 DP158 acier / DP148 AL |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Manufacturer | IRISBUS FRANCE, F-69200 VENISSIEUX |
| Approval date | 09/01/2003 |
| Type approval no. | 2IA412 |
2IA415
| Power | 352.2 HP (259.0 kW) @ 2 050 rpm |
| Torque | 1250.0 Nm @ 1 080 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 790 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F2BE1682B |
| Gross weight | 18 500 kg |
| Length | 11 995 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 420 mm |
| Wheelbase | 6 200 mm |
| Doors | 2 |
| Tires | 295/80R22.5 152/148M: 22.5x8.25 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Manufacturer | IRISBUS FRANCE, F-69200 VENISSIEUX |
| Approval date | 01/01/2004 |
| Type approval no. | 2IA415 |
2IA416
| Power | 352.2 HP (259.0 kW) @ 2 050 rpm |
| Torque | 1250.0 Nm @ 1 080 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 790 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F2BE1682B |
| Gross weight | 19 000 kg |
| Length | 12 760 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 420 mm |
| Wheelbase | 6 965 mm |
| Doors | 2 |
| Tires | 295/80R22.5 152/148M: 22.5x8.25 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Manufacturer | IRISBUS FRANCE, F-69200 VENISSIEUX |
| Approval date | 01/01/2004 |
| Type approval no. | 2IA416 |
2IA411
| Power | 312.8 HP (230.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 1250.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 11 116 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | DCI11H+J01 |
| Gross weight | 18 500 kg |
| Length | 11 995 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 320 mm |
| Wheelbase | 6 200 mm |
| Doors | 2 |
| Tires | 295/80R22.5: 22.5x8.25 DP158 acier / DP148 AL |
| Tires (option) | 305/70R22.5: 22.5x8.25 DP158 acier / DP148 AL |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Manufacturer | IRISBUS FRANCE, F-69200 VENISSIEUX |
| Approval date | 09/01/2003 |
| Type approval no. | 2IA411 |
2IA413
| Power | 310.1 HP (228.0 kW) @ 2 050 rpm |
| Torque | 1250.0 Nm @ 1 080 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 790 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F2BE1682G |
| Gross weight | 18 500 kg |
| Length | 11 995 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 420 mm |
| Wheelbase | 6 200 mm |
| Doors | 2 |
| Tires | 295/80R22.5 152/148M: 22.5x8.25 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Manufacturer | IRISBUS FRANCE, F-69200 VENISSIEUX |
| Approval date | 01/01/2004 |
| Type approval no. | 2IA413 |
2IA414
| Power | 310.1 HP (228.0 kW) @ 2 050 rpm |
| Torque | 1250.0 Nm @ 1 080 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 790 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F2BE1682G |
| Gross weight | 19 000 kg |
| Length | 12 760 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 420 mm |
| Wheelbase | 6 965 mm |
| Doors | 2 |
| Tires | 295/80R22.5 152/148M: 22.5x8.25 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Manufacturer | IRISBUS FRANCE, F-69200 VENISSIEUX |
| Approval date | 01/01/2004 |
| Type approval no. | 2IA414 |