IRISBUS Europolis 8.17 specifications — approved in Switzerland
170.0 HP
Max power
560.0 Nm
Max torque
85 km/h
Top speed
6 900 kg
Curb weight
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 2 500 rpm |
| Torque | 560.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 85 km/h |
| Weight/power ratio | 40.59 kg/HP |
| Displacement | 3 920 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F4AE0482B |
| Curb weight | 6 900 kg |
| Gross weight | 11 000 kg |
| Length | 7 860 mm |
| Width | 2 220 mm |
| Height | 2 900 mm |
| Wheelbase | 3 750 mm |
| Body type | Autobus |
| Doors | 2 ou 3 |
| Tires | 225/75R17.5 129/127M: 17.5x6.00, 17.5x6.75 |
| Manufacturer | IRISBUS ITALIA S.p.A., I-10156 TORINO |
| Approval date | 18/02/2003 |
| Type approval no. | 2IA401 |