IRISBUS Evadys H specifications — approved in Switzerland
380.8 HP
Max power
1500.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
| Power | 380.8 HP (280.0 kW) @ 2 050 rpm |
| Torque | 1500.0 Nm @ 1 125 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 790 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F2BE3682A*U??? |
| Gross weight | 18 000 kg |
| Length | 11 995 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 400 mm |
| Wheelbase | 6 200 mm |
| Doors | 2 |
| Tires | 295/80R22.5 152/148M: 8.25x22.5 |
| Tires (option) | 315/70R22.5 150/148J: 9.00x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IRISBUS FRANCE, F-69200 VENISSIEUX |
| Approval date | 14/03/2008 |
| Type approval no. | 2IA421 |