IRISBUS Heuliez GX327 specifications — approved in Switzerland
289.7 HP
Max power
1100.0 Nm
Max torque
80 km/h
Top speed
2IA426
| Power | 289.7 HP (213.0 kW) @ 2 050 rpm |
| Torque | 1100.0 Nm @ 1 040 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Displacement | 7 790 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F2BE3682C |
| Gross weight | 19 000 kg |
| Length | 12 040 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 2 880 mm |
| Wheelbase | 6 120 mm |
| Body type | Autobus |
| Doors | 2-3 |
| Tires | 275/70R22.5: 7.50x22.5 |
| Manufacturer | HEULIEZ BUS SA, F-79700 RORTHAIS |
| Approval date | 19/03/2009 |
| Type approval no. | 2IA426 |
2IA425
| Power | 289.7 HP (213.0 kW) @ 2 050 rpm |
| Torque | 1100.0 Nm @ 1 040 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Displacement | 7 790 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F2BE3682C |
| Gross weight | 19 000 kg |
| Length | 12 040 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 2 880 mm |
| Wheelbase | 6 120 mm |
| Body type | Autobus |
| Doors | 2-3 |
| Tires | 275/70R22.5: 7.50x22.5 |
| Manufacturer | HEULIEZ BUS SA, F-79700 RORTHAIS |
| Approval date | 16/02/2009 |
| Type approval no. | 2IA425 |