IRISBUS Heuliez GX427 specifications — approved in Switzerland
380.8 HP
Max power
1500.0 Nm
Max torque
79 km/h
Top speed
| Power | 380.8 HP (280.0 kW) @ 2 050 rpm |
| Torque | 1500.0 Nm @ 1 125 rpm |
| Top speed | 79 km/h |
| Displacement | 7 790 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F2BE3682A |
| Gross weight | 30 000 kg |
| Length | 17 950 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 2 280 mm |
| Wheelbase | 5 355 mm |
| Body type | Autobus |
| Doors | 3-4 |
| Tires | 275/70R22.5 148/145J: 7.50x22.5 |
| Manufacturer | HEULIEZ BUS SA, F-79700 RORTHAIS |
| Approval date | 12/02/2010 |
| Type approval no. | 2IA435 |