ISEKI SG 153 H specifications — approved in Switzerland
14.0 HP
Max power
33.3 Nm
Max torque
11 km/h
Top speed
630 kg
Curb weight
| Power | 14.0 HP (10.3 kW) @ 3 300 rpm |
| Torque | 33.3 Nm @ 2 400 rpm |
| Top speed | 11 km/h |
| Weight/power ratio | 45 kg/HP |
| Displacement | 619 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / en ligne |
| Transmission | h1 |
| Drivetrain | AR |
| Engine | E262 |
| Curb weight | 630 kg |
| Gross weight | 1 000 kg |
| Length | 2 460 mm |
| Width | 1 630 mm |
| Height | 1 560 mm |
| Wheelbase | 1 220 mm |
| Body type | Faucheuse |
| Seats | 1 |
| Tires | AV= 16x 6.50- 8 2 PR 5.375x8 |
| Tires (option) | AR= 23x10.50-12 2 PR 7x12 |
| Manufacturer | ISEKI & CO., LTD., J- TOKYO |
| Approval date | 05/11/1997 |
| Type approval no. | 5IA401 |