ISEKI SGR19H specifications — approved in Switzerland
19.0 HP
Max power
53.0 Nm
Max torque
19 km/h
Top speed
900 kg
Curb weight
| Power | 19.0 HP (14.0 kW) @ 2 900 rpm |
| Torque | 53.0 Nm @ 2 300 rpm |
| Top speed | 19 km/h |
| Weight/power ratio | 47.37 kg/HP |
| Displacement | 928 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 3 / en ligne |
| Transmission | h1 |
| Drivetrain | AR |
| Engine | E393-G02 |
| Curb weight | 900 kg |
| Gross weight | 1 160 kg |
| Length | 3 000 mm |
| Width | 1 300 mm |
| Height | 1 650 mm |
| Wheelbase | 1 365 mm |
| Body type | Faucheuse |
| Seats | 1 |
| Tires | AV= 210/60D-8 (charge par pneu 225 kg) |
| Tires (option) | AR= 250/60D-14 (charge par pneu 437 kg) |
| Manufacturer | ISEKI & CO., LTD., J- TOKYO |
| Approval date | 22/06/2000 |
| Type approval no. | 5IA403 |