ISUZU ATFR86 specifications — approved in Switzerland
163.2 HP
Max power
400.0 Nm
Max torque
180 km/h
Top speed
3IE296
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Displacement | 2 499 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 4JK1E5S-LA |
| Gross weight | 2 900 kg |
| Wheelbase | 3 095 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 213.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Tires | 215/70R15C 106S: 6.5x15 DP41 |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, J-T-140 SHINAGAWA-KU, TOKYO |
| Approval date | 30/04/2015 |
| Type approval no. | 3IE296 |
3IE294
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.15 kg/HP |
| Displacement | 2 499 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 4JK1E5S-LA |
| Curb weight | 1 820 kg |
| Gross weight | 2 900 kg |
| Length | 5 215 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 685 mm |
| Wheelbase | 3 095 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 200.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Tires | 215/70R15C 106S: 6.5x15 DP41 |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, J-T-140 SHINAGAWA-KU, TOKYO |
| Approval date | 30/04/2015 |
| Type approval no. | 3IE294 |
3IE295
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.32 kg/HP |
| Displacement | 2 499 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 4JK1E5S-LA |
| Curb weight | 1 847 kg |
| Gross weight | 2 900 kg |
| Length | 5 315 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 685 mm |
| Wheelbase | 3 095 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 200.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Tires | 215/70R15C 106S: 6.5x15 DP41 |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, J-T-140 SHINAGAWA-KU, TOKYO |
| Approval date | 30/04/2015 |
| Type approval no. | 3IE295 |
3IE241
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.32 kg/HP |
| Displacement | 2 499 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 4JK1E5S-LA |
| Curb weight | 1 847 kg |
| Gross weight | 2 900 kg |
| Length | 5 315 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 685 mm |
| Wheelbase | 3 095 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 200.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Tires | 215/70R15C 106S: 6.5x15 DP41 |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, J-T-140 SHINAGAWA-KU, TOKYO |
| Approval date | 16/01/2014 |
| Type approval no. | 3IE241 |
3IE240
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.15 kg/HP |
| Displacement | 2 499 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 4JK1E5S-LA |
| Curb weight | 1 820 kg |
| Gross weight | 2 900 kg |
| Length | 5 215 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 685 mm |
| Wheelbase | 3 095 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 195.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Tires | 215/70R15C 106S: 6.5x15 DP41 |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, J-T-140 SHINAGAWA-KU, TOKYO |
| Approval date | 16/01/2014 |
| Type approval no. | 3IE240 |
3IE242
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Displacement | 2 499 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 4JK1E5S-LA |
| Gross weight | 2 900 kg |
| Wheelbase | 3 095 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 213.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Tires | 215/70R15C 106S: 6.5x15 DP41 |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, J-T-140 SHINAGAWA-KU, TOKYO |
| Approval date | 16/01/2014 |
| Type approval no. | 3IE242 |
3IE220
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.15 kg/HP |
| Displacement | 2 499 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 4JK1E5S-L |
| Curb weight | 1 820 kg |
| Gross weight | 2 900 kg |
| Length | 5 215 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 685 mm |
| Wheelbase | 3 095 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 195.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Tires | 215/70R15C 106S: 6.5x15 DP41 |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, J-T-140 SHINAGAWA-KU, TOKYO |
| Approval date | 17/05/2012 |
| Type approval no. | 3IE220 |
3IE222
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Displacement | 2 499 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 4JK1E5S-L |
| Gross weight | 2 900 kg |
| Wheelbase | 3 095 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 200.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Tires | 215/70R15C 106S: 6.5x15 DP41 |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, J-T-140 SHINAGAWA-KU, TOKYO |
| Approval date | 17/05/2012 |
| Type approval no. | 3IE222 |
3IE221
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.32 kg/HP |
| Displacement | 2 499 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 4JK1E5S-L |
| Curb weight | 1 847 kg |
| Gross weight | 2 900 kg |
| Length | 5 315 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 685 mm |
| Wheelbase | 3 095 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 200.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Tires | 215/70R15C 106S: 6.5x15 DP41 |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, J-T-140 SHINAGAWA-KU, TOKYO |
| Approval date | 17/05/2012 |
| Type approval no. | 3IE221 |