ISUZU ATFR87 specifications — approved in Switzerland
163.2 HP
Max power
360.0 Nm
Max torque
180 km/h
Top speed
1 765 kg
Curb weight
3IE323
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 180 km/h |
| Weight/power ratio | 10.81 kg/HP |
| Displacement | 1 898 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | RZ4EE6S-L |
| Curb weight | 1 765 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 5 215 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 685 mm |
| Wheelbase | 3 095 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 163.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Tires | 215/70R15C 106S: 6.5x15 DP41 |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, J-T-140 SHINAGAWA-KU, TOKYO |
| Approval date | 16/02/2017 |
| Type approval no. | 3IE323 |
3IE324
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 10.93 kg/HP |
| Displacement | 1 898 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | RZ4EE6S-L |
| Curb weight | 1 784 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 5 315 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 685 mm |
| Wheelbase | 3 095 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 163.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Tires | 215/70R15C 106S: 6.5x15 DP41 |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, J-T-140 SHINAGAWA-KU, TOKYO |
| Approval date | 16/02/2017 |
| Type approval no. | 3IE324 |